System nauczania

Jestem praktykantem w szkole podstawowej. ,,Uczę” języka angielskiego. Poziom nauczania jest żenująco niski. Nauczycielki mają akcent jak rosyjscy gangsterzy z amerykańskich filmów akcji. Ale w sumie czego się spodziewać po ludziach kształconych na bezpłatnych, państwowych uniwersytetach, którzy dostają 2000zł netto pensji? Tylko jedna pracowniczka oświaty ma dobrą, właściwą i zgodną ze słownikiem wymowę. Spędziła parę lat w Stanach. Robi różnicę, ale to jest temat na inny wpis. Pozostałym współczuję. Chociaż w pewnym sensie nawet im zazdroszczę. Zwłaszcza Pani Agacie, która z uśmiechem na ustach i całkiem niezłym zaangażowaniem wmawia dzieciom hołmłork i tałzynd łerdz, podczas gdy ja siedzę z boku i udaję, że coś robię. Przez pierwsze dwa dni nawet robiłem! Jednak obraz dzieci stłumionych przez system edukacji jest dla mnie zbyt drastyczny, bym mógł się na nim skupiać przez 45 min. Czy ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości czemu to akurat kobiety częściej decydują się na karierę nauczcielską i czemu to akurat one mają więcej dyplomów uczelni wyższych? One po prostu czują się w szkole dobrze. Im siedzenie, i mozolne, cierpliwe notowanie a potem wkuwanie zanotowanych rzeczy przychodzi naturalnie łatwiej. Oczywiście są wyjątki, ale patrząc na sytuację w podstawówce widać tę rozbieżność jak na dłoni. Chłopcy są przez nauczycielki uważani za łobuzów, leni itd. Dziewczynki są spokojne i karne. Dostają dobre oceny z zachowania, odrabiają zawsze pracę domową i mają wszystkie kredki. Chłopcy nie. Trzeba ich spacyfikować. Nie mogą wykorzystywać swojej energii i parcia do działania. Gdy nie uda się standardowymi środkami (parę jedynek tu, parę uwag tam) to można poprosić o pomoc lekarza. Firmy farmaceutyczne z chcęcią zarobią na fajnych tabletkach kastrujących umysłowo młodych mężczyzn. Smutek

PS. Wnioski wyciągnąłem nie tylko ze swojej głowy ale również z fajnego filmiku (jednego z niewielu fajnych filmów, które nam na studiach puścili) który możecie znaleźć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U . Gorąco polecam zapoznać się i przemyśleć sprawę. W końcu nasze dzieci (jeżeli jeszcze tego nie zrobiły) też kiedyś pójdą do szkoły.

Więcej odcinków
Komentarze
comments powered by Disqus
O programie "Ostatni Jaćwing"
logo

Kolejny typowy blog o niczym

Zasubskrybuj ten program, a dostaniesz powiadomienie o każdym nowym odcinku.

Radio bez reklam!

Enklawa nie jest radiem komercyjnym, państwowym, instytucjonalnym, partyjnym. Jest radiem dostępnym publicznie i za darmo, finansowanym wyłącznie przez dobrowolne "co łaska" od słuchaczy.

Wspieraj

Zaloguj się!

albo użyj maila:

Zapomniałeś hasła? U nas nie ma hasła!

Ustawienia

Close