Szkoła Rodzenia 12 komentarzy 2014-06-25

Największy problem

Długość: 18min MP4 MP3 (8.4MB) RSS

O tym co się uważa za największy problem tworzenia i o tym dlaczego to nie jest problem. Odcinek dla każdego, kto nie może niczego wymyślić.

Martin Lechowicz

Spłodziłeś coś ciekawego, ale nie doszło do porodu? Masz górę pomysłów, ale boisz się zacząć? Czujesz parcie i nie wiesz co zrobić? Szkoła Rodzenia pomoże każdemu, kto czuje potrzebę rodzenia. Wszystko jedno czy to książka, film, komiks, piosenka, czy produkcja kapeluszy z czekolady. Bo nie wystarczy spłodzić - trzeba jeszcze urodzić. Martin Lechowicz - autor piosenek, książek, komiksów, podcastów, videocastów, gier - to gość, który ma kupę doświadczenia, kupę sukcesów w tym co robi i dużo przydatnych wskazówek dla każdego, kogo ciągnie i pcha w stronę tworzenia. Program jest dla tych, którzy chcą popracować i chcą mieć wyniki. Wszystkie odcinki dostępne tylko dla mecenasów radia Enklawa.

  • Krawiec
    Krawiec
    9 lat temu

    Z tego co czytam, mikrofon łączy w sobie cechy mikrofonu dynamicznego z pojemnościowym, bo i ładnie zbiera i jednocześnie ma dobrą dynamikę. Pisza, że nada się i do studio na do nagrywania na żywo. Zaletą na pewno jest możliwość zasilania majka baterią, nie trzeba targać miksera z zasilaniem fantomowym. Podobno dobrze odzwierciedla dźwięk, to ważna dla muzyka. Jeśli ktoś planuje używać miksera, zdecydowanie polecam dobry kabel mikrofonowy, nie mini-jack. Widzę jak jak syfiaste kable ludziom palą się mikrofony, a jak jeszcze wtyczka zacznie się ruszać to słychać trzeszczenie. Dobry kabel z dużą wtyką jest mniej wrażliwy na zakłócenia i gwarantuje lepszą jakość dźwięku. A ten mikrofonik co polecałem ma dodatkowo 10 lat gwarancji, nice. W tej kategorii cenowej (na Ceneo są za 269) to dobry wybór.

  • Krawiec
    Krawiec
    9 lat temu

    Ponoć bardzo dobry mikrofon RODE M3:

    http://www.fan.com.pl/pl_PL...

    Polecał mi go ostatnio kolega radiowiec. Ponoć bardzo uniwersalny, wysoka jakość, no i dobra cena: około 300 zł.

  • Karolina
    Karolina
    9 lat temu

    Bardzo praktyczny i pożyteczny odcinek w temacie radzenia sobie z rodzeniem :)

  • Martin Lechowicz
    Martin Lechowicz
    9 lat temu

    Za tyle da się kupić mikrofon dynamiczny, który powinien już ładnie nagrać, ale nie podłączysz go do dyktafonu cyfrowego.

    Prawdę mówiąc do dyktafonu cyfrowego nie podłączysz za 250 nic co będzie nagrywało lepiej niż mikrofon w samym dyktafonie.

    Ale jest szansa, że uda się taki trick: sprzedać dyktafon i kupić rejestrator, np. Zoom H2 albo Zoom H1. Jakość dźwięku Zoomów z ich wbudowanych mikrofonów jest na tyle wysoka, że powinno to już wystarczyć.

    Ale wielkich nadziei to sobie nie rób - żeby nagrać pianino naprawdę dobrze, to za mniej niż 1500zł szansy raczej ni ma.

  • Fantasmagoria-Czarnobrody
    Fantasmagoria-Czarnobrody
    9 lat temu

    Chcę kupić mikrofon, którym można nagrać dźwięk pianina bez zmian barwy instrumentu i który mogę podłączyć do dyktafonu cyfrowego, by później móc z nim robić konkretniejsze dźwiękowo wywiady w terenie. Czy ktoś mógłby mi poradzić jaki to ma być typ? Cenowo nie chciałbym przekraczać 250zł.
    ___________________________________
    Próbowałem przerzucić dźwięk za pomocą wejścia słuchawkowego typu jack, ale uzyskany dźwięk w ten sposób ma inna barwę. Są dwa wyjścia z mojego pianina cyfrowego i obojętnie z którego biorę dźwięk czy łączę je jako całość w Audacity to zawsze barwa jest inna. Mam też wejście USB, ale laptop nie wykrywa mojego pianina.

  • Martin Lechowicz
    Martin Lechowicz
    9 lat temu

    Tak. Gorzej, że niektóre nowe laptopy mają sprzętowo wyłączony ten mikser. I wtedy jest duży problem. Więc trzeba sprawdzić najpierw czy on w ogóle jest.

  • Krawiec
    Krawiec
    9 lat temu

    Częsty problem z Miks Stereo, polega na tym, że na początku to urządzenie jest nie włączone. Trzeba je najpierw aktywować w systemie, dopiero wtedy pojawia się na liście. Przez te utrudnienia, niektórzy myślą, że ich karta dźwiękowa nie ma w ogóle Miks Stereo. Następna sprawa - to urządzenie czasem nazywa się inaczej, zależy od karty dźwiękowej. Troszkę więc zamota.

  • Marius
    Marius
    9 lat temu

    Popieram cię w tym postanowieniu.

  • Martin Lechowicz
    Martin Lechowicz
    9 lat temu

    A masz w ustawieniach dźwięku Windows urządzenie "mikser stereo"? Jeżeli masz, to wystarczy ci jeden komputer. Może nagram taki odcinek, bo łatwiej będzie wszystkim jak się to wszystko pokaże niż opisze.

  • Fantasmagoria-Czarnobrody
    Fantasmagoria-Czarnobrody
    9 lat temu

    A mi by się przydała widza o zgrywaniu dźwięku ze Skypa [ze względu na wywiady] i obróbce tegoż nagrania. Bo zgrywać umiem, ale czasem pojawia się takie grrrrrgrrrrrgrrrgrrrgrrrrgrrr. Nie wiem jak z tego wyczyścić nagranie [bo to nie jest szum], ewentualnie skąd się to bierze. Zgrywam ze skypa w ten sposób, że robię konferencję na której mam dwa konta. Jedno konto obsługuje mój laptop i mam połączone kabelkiem wyjście słuchawkowe z wejściem mikrofonowym, a do nagrania używam Audacity. Sam rozmawiam niezależnie za pomocą konta obsługiwanego przez tablet.

  • Krawiec
    Krawiec
    9 lat temu

    Noooo, bardzo praktyczne tipsy. To są niby proste rzeczy, ale można się ich nauczyc jedynie pracując nad konkretnymi projektami dłuższy czas. Dodam tylko, że w zespołach, takich jak mój często kilka osób debatuje nad tym, która propozycja, czy rozwiązanie są najlepsze. Czasem robię kilka propozycji np. interface czy layoutu strony i sam wybieram, która najlepsza, a czasem robimy burzę mózgów z zespołem albo z klientem aby wybrać. Różnie bywa.
    Jest nie pisana reguła, że np. w sprawach związanych z grafiką najbardziej liczy się zdanie grafików, w sprawach programistycznych programistów itd. BTW: Może o pracy zespołowej kiedyś zrobisz odcinek Martin?

  • Pytajmierz
    Pytajmierz
    9 lat temu

    Dla takich odcinków warto sponsorować enklawę. Najlepszy (bo najbardziej praktyczny) odcinek Szkoły Rodzenia jak dotąd. Nie znałem metody, którą przytoczyłeś, a wydaje się być genialna. Czas się zabrać za ćwiczenie. Dzięki wielkie!

, żeby skomentować.