„Je Suis Charlie” po Polsku. Gra planszowa "w świat".

Długość: 72min MP3 (34.5MB) RSS

Trybut dla wolności słowa i ludzi którzy nie boją się myśleć i nie wierzyć w mitycznego Pana Boga. "Co stanie się z nami wszystkimi którzy tworzymy dzisiejszy świat. Czy Bóg to globalny terrorysta? Krawiec i Kuba w bardzo anty religijnej, anty tradycyjnej i mało patriotyczniej rozmowie. www.RozmowywNocy.com Rozmowy w Nocy to internetowy talk-show na ŻYWO z udziałem słuchaczy w Środy 23.00. Rozmowy w Nocy to audycja o życiu, ludziach i ich problemach a przede wszystkim to miejsce w którym możesz usłyszeć odpowiedzi na pytania o których boisz się myśleć. O czym lubimy rozmawiać jest tego sporo napewno równouprawnienie, choroby dzisiejszego społeczeństwa, krytyka instytucji kościelnych nie jest nam obca, nauka Bóg wiara, religia, nasze lęki, autorytety, polityka, ale przede wszystkim człowieczeństwo. Rozmowy w Nocy to show tylko dla ludzi pełnoletnich 18+.

Kuba

Rozmowy w Nocy to internetowy talk-show na żywo z udziałem słuchaczy w środy 23.00. Jest to audycja o życiu ludziach i ich problemach. Nasze tematy to człowieczeństwo, polityka, równouprawnienie, choroby dzisiejszego  społeczeństwa, krytyka instytucji kościelnych nie jest nam obca, nauka, Bóg, wiara, religia, nasze lęki. Rozmowy w Nocy to program tylko dla ludzi pełnoletnich 18+ 

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  No właśnie nie za bardzo...

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Niestety stało się, RWN zniknęły z Enklawy.
  Audycja Kuby na żywo odbywa się tylko na stronie Rozmów w Nocy:

  http://www.rozmowywnocy.com/

 • zajadacz
  zajadacz
  9 lat temu

  Socjopaci i psychopaci najczęściej nie wierzą w boga, jednak należy to traktować jako wynik bycia socjopatą. Ateista nie jest z automatu pozbawiony moralności, empatii, myślenia filozoficznego, więc argument pozbawiony sensu. Decydującym, ważniejszym czynnikiem jest to, że dyktatorzy nie mieli żadnej moralności i właśnie byli socjopatami.

 • Michał
  Michał
  9 lat temu

  Nie będzie już Krawca w Enklawie? I może "Rozmów w nocy" też? Trudno, będę znacznie rzadziej słuchać Enklawy.

  Je suis Khawiec!

 • Daniel K
  Daniel K
  9 lat temu

  Posłuchaj sobie odcinka krawieckiego (tak się nazywa) na odwyku, ja tam nie słyszę grania ról, show, nie ma tam cienia ironii czy humoru, Krawiec mówi w taki sposób w jaki opowiadałbyś swojemu koledze jakieś ciekawe wydarzenie, ewidentnie mówi jak by to była prawda.
  Co od tzw. faktów medialnych i graniu osobowości to ja mam całkiem inne odczucia gdy je widzę. Jak ktoś trochę koloryzuje i wyolbrzymia to jeszcze da się słuchać, ale takie nachalne prowokowanie emocji jest dla mnie strasznie męczące, gdybym miał takiego czegoś słuchać to wolałbym przebywać w miejskiej toalecie.
  A jedząc 5000kcal dziennie też się da schudnąć :)
  Pozdrowienia.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Jeśli chodzi o Dem 5000 kcal to już wyjaśniam.
  Jest taki jeden rysownik komiksów Dem. By reklamować swoją twórczość tworzy różne zabawne rzeczy w Internecie. Raz stworzył vloga w którym postanowił jeść 5000 kcal dziennie w ramach buntu przeciw odchudzaniu. Na końcu serii okazało się, że schudł. Wiele osób uwierzyło w to, że tyle jadł i byli obrażeni jak powiedział im prawdę.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Chodzi o to, że pewne rzeczy są faktami medialnymi. Ludzie przyjmują różne atrakcyjne dla widza role i robią show w necie. Na tym polega bycie osobowością. Jakby ludzie pokazywali prawdę o sobie to byś wolał przebywać w miejskiej toalecie.
  To, że coś ci się podoba bo trafia w twój obszar tolerancji nie znaczy od razu że to prawda.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Już miałem pisać, że w audycji religia była obwiniana za wszystko, tymczasem to właśnie jej brak przyczynił się do popełnienia największych zbrodni. W tym momencie przypomniał mi się naczelny ateista Stalin, poszukałem w inetrnetach i znalazłem ciekawy wywód myślowy na ten temat:

  https://www.facebook.com/pe...

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Jeżeli nie może być Krawca w Enklawie, to czy może być np. Lech Wałęsa, ojciec z radia M, lub Korwin Mikke ;) ?

 • Daniel K
  Daniel K
  9 lat temu

  Nie wiem co to jest i nie wiem czy pytanie do mnie.
  Powiem tylko że całkiem ciekawie się słucha głosu jeszcze wstydliwego Krawca który mówi pokornie : tak Jezus bardzo mi pomógł nie polecam innych dróg, ta jest najlepsza. :D

  I żeby nie było to sam nie jestem chrześcijaninem tylko czytuje od czasu do czasu biblię ale muszę to napisać:
  denerwuje mnie to że prowadzący nie wczuwają się w ogóle w uczucia słuchaczy tylko jadą po tej religii równo, tak jak by nie wiedzieli że to drażliwy temat i na siłę te szpile wbijali, takiego pokazu religijnej wiary w swoje przekonania to dawno nie widziałem.
  Zachowanie Martina też jest dla mnie denerwujące bo nie jest ostoją współczucia, potrafi kogoś nazwać debilem, zjechać, przekoloryzować do absurdu i ocenić, a zbanował tych nadających którzy robią to samo ale uderzają w jego wartości.

 • McMaciek
  McMaciek
  9 lat temu

  Lolz. Napisałem tylko jak się poczułem. Nie trzeba mnie wspierać xD

 • stach
  stach
  9 lat temu

  W innej audycji mówił, że pomógł mu kolega psycholog ;-)
  W Dem5000 kcal też wierzyłeś?

 • Daniel K
  Daniel K
  9 lat temu

  Słuchałem ostatnio chyba pierwszego odcinka kiedy Krawiec nagrywał cokolwiek. Mówił na odwyku że miał wielkie problemy z jąkaniem i uzależnieniami a po uwierzeniu poradził sobie z tym, jak się do tego odniesiesz Krawiec ?

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Odsyłam do komentarza Krawca.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Komentarz do komentarzy od Krawca

  http://www.stronakrawca.com...

 • Pytajmierz
  Pytajmierz
  9 lat temu

  Wspieramy Cię, Hoss. Będzie dobrze. <głask><głask>

 • McMaciek
  McMaciek
  9 lat temu

  Super. Dzięki wielkie, że według was jestem ciemną masą, wariatem który nie myśli. Jesteście wielcy.
  Czuję się, jakbyście wylali na mnie wiadro pomyj, opluli i jeszcze przy tym zgwałcili i obrzygali. Słuchałem Rozmów w Nocy, odkąd mogłem - czyli jak skończyłem 18 lat. Były bardzo fajne, podobało mi się jak prowadziliście audycję. No ale cóż, wszystko co dobre się szybko kończy.
  Chyba nie na tym polega wolność słowa, żeby obrażać wszystko co leci.
  Wybaczam wam. Jesteście fajni, szkoda że w swojej nienawiści poszliście za daleko :(

 • stach
  stach
  9 lat temu

  W takim razie zrób z Krawcem

 • Skała
  Skała
  9 lat temu

  Zaklepuje prawa autorskie jakby co!

 • Skała
  Skała
  9 lat temu

  Dzięki za przypomnienie mi mojego własnego dobrego pomysłu, wymyślonego przeze mnie przed laty. :)

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Skała kiedyś wymyślił nazwę dla anty-odwyku - "Nawyk".

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Audycja pożegnalna Krawca

  http://www.stronakrawca.com...

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  W Europie mieszka 40 milionów muzułmanów.

  Ataków terrorystycznych w imię Allaha jest dużo mniej niż 100 w roku, w całej Europie (wg danych Europolu - podałem linki na mojej stronie).

  Na jakiej podstawie mówisz, że "islamski terroryzm jest tak powszechny"? Własnych wyobrażeń czy danych?

  Życzyłbym sobie, żeby śmierć na ulicach była tak powszechna jak terroryzm wśród europejskich muzułmanów!

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Różne rzeczy napisano, które są niekoniecznie prawdziwe.

  Nawiasem mówiąc, za niesłuszne oskarżenia będę wywalał. Trzeba brać za słowa odpowiedzialność, mam dość tego polskiego zwyczaju, że każdy każdego może swobodnie oskarżać o cokolwiek bez grama dowodu.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Za słowa się odpowiada, lxlxlx.

  Albo mi teraz pokażesz gdzie gnoję ludzi w gorszy sposób jak Krawiec albo wylatujesz.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Wystarczy mnie zapytać.

  Nie chcę tu Krawca dlatego, bo nie wierzę, że on się może i chce zmienić. A wcześniej dlatego, że nie widzi żadnego problemu w tym co i jak mówi i żadnego powodu do przepraszania kogokolwiek. Dlatego, że reprezentuje postawę agresji, która jest sprzeczna z ideą Enklawy.

  Mieliśmy z Hugo w Kontestacji dyskusje na ten temat parę razy. Granica nie jest wyraźna, ale nawet pomimo tego, że Hugo ma tą granicę o wiele dalej niż ja, bywało że sam usuwał agresywne komentarze całymi tuzinami. Więc nawet on zaakceptował, że granica istnieje, że wolność słowa to nie jest możliwość mówienia dowolnych słów w dowolnym miejscu do każdego, i najlepiej bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Nie każdy kto coś pisze to interlokutor. Interlokutorów nie blokuję.

  W Enklawie nie ma miejsca dla agresji. Krawiec jest tu persona non grata.

  Jeżeli, duckar, uważasz, że publikowanie prywatnej korespondencji jest czymś tak chwalebnym, że trzeba to jak najczęściej powtarzać, to proszę bardzo. Ja tego nie rozumiem. Ja mam inne zwyczaje. Ale po czymś takim ja z tobą gadać nie będę.

  Przy okazji informuję, że każdy kto do mnie pisze prywatnie o swoich sprawach, może liczyć na ochronę prywatności. Jak gadamy prywatnie, to gadamy prywatnie, a jak chcę to powtórzyć głośno to zawsze wpierw zapytam. Uważam to za absolutne minimum przyzwoitości, rzecz zupełnie oczywistą między ludźmi, którzy siebie szanują.

  W moim zakurzonym światopoglądzie panuje zasada, że ktoś kto prywatne zwierzenia powtarza wszystkim naokoło to zwykły cham.

  Co ciekawe zgadza się ze mną polska konstytucja, więc może to nie jest taki znowu przestarzały pogląd.

 • RAdesign
  RAdesign
  9 lat temu

  Krawiec, jak Cię lubię - tyle lat jako freelancer i nadal taka naiwność ?
  Generalna zasada przysług brzmi - nie licz nigdy na wdzięczność. Albo coś robisz dla kogoś i ustalacie cenę/barter na teraz, albo z sympatii pomagasz i nie liczysz na nic.
  Ludzie porządni zapamiętają i sami Cię później zaskoczą wdzięcznością.
  Ostatnie szuje i ścierwniki nie będą wiedzieć o co chodzi, a jak im wypomnisz dawne przysługi to wzbudzisz niechęć, albo staniesz się największym wrogiem.
  Tak to działa od wieków, przykładem historia Polski.
  Tu, teges, naiwnie i chętnie pomagamy, a potem nas rypią.
  Zdrowiej jest domagać się zapłaty od razu, nawet w naturze. Potem wszystko zależy już od tego, jakim kto jest człowiekiem, a ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć ludzi, którzy pamiętają o wdzięczności i traktują to jako coś normalnego.

  Wspomnij no gdzie te nowe audycje będziesz mieć, chętnie posłucham.

 • Sylwek
  Sylwek
  9 lat temu

  Oczekiwałem rozmowy na temat tych zamachów. A usłyszałem jechanie wszystkich religii od góry do dołu i obwinianie ich za problemy całego świata, następnie pastwienie się nad sposobem życia ludzi o tradycyjnych poglądach. Emocje prowadzących przysłoniły merytoryczne podejście.

  Krawcowi wyszła słoma z butów w postaci skrajnych uprzedzeń. Widać, że Kubie było głupio i czasem hamował rozmówcę, ale również popłynął z tematem.

  Szkoda.

 • lxlxlx
  lxlxlx
  9 lat temu

  Tak, też to zauważyłem, że sam(Martin) gnoi ludzi z większą zaciętością, niż wy w tej audycji. Taka trochę hipokryzja . Nic nowego ;)

 • duckar
  duckar
  9 lat temu

  Martin blokowanie interlokutorów jest naprawdę słabe.

  Przekleję co napisał Krawiec na czacie. Ciekawe czy to też zniknie.

  "Stefan: a czy przypadkiem ban nie poszedl za wyciaganie prywatnych zatargow na publiczne forum?
  1 godzinę temuKrawiec:
  Jak powód jest potrzebny to zawsze się znajdzie. Nie widzę powodu dla
  którego ocena mojej współpracy z Martinem i jego postawy miała by być
  czymś prywatnym i zachowanym tylko dla siebie.
  1 godzinę temuKrawiec: Chyba że jest jakiś nakaz Martina, że publicznie wolno tylko chwalić i podlizywać się
  1 godzinę temuKrawiec: Tak czy owak dla mnie temat skonczony, i tak nie mam jak odpisać w komentarzach jakby co... Do zobaczenia w kolejnym radio
  "

 • Lukszmar
  Lukszmar
  9 lat temu

  Ja tylko dodam, że może masz rację Kuba, że jakaś forma tygodnika ośmieszającego religię i ludzkie wyobrażenie Boga jest potrzebna, żeby zwrócić oko na radykalizm i głupotę. Nie mniej jednak trzeba to zrobić z jakimś wyczuciem i nie przesadzać (na pewno nie chamsko). Gdyż to jest stąpanie po kruchym lodzie - łatwo można doprowadzić do ogromnego konfliktu.

  Kuba, ja uważam że Martin nie chce Krawca, dlatego bo nie wierzy że on się teraz może zmienić. Nie przeprosił za chamstwo i pewnie dalej będzie prowokować, a pilnowanie go cały czas wymagana sporo energii i czasu, tak więc nie winiłbym go za to. Ostatecznie może Krawiec nie pasuje do enklawy, póki co. Ja tam go lubię i życzę mu powodzenia i Tobie też. Jeśli naprawdę już nie będziesz tutaj nadawał to zostaw tylko namiar, gdzie będzie można posłuchać Twoich audycji :).

 • Lukszmar
  Lukszmar
  9 lat temu

  Jak mi kiedyś wpadnie w ręce to obiecuję przeczytać z ciekawości :). Jednak nie spodziewam się rewelacji, gdyż jak napisałem wcześniej to swojego czasu byłem ateistą i poznałem trochę drugą stronę medalu.

  "Od dłuższego czasu nachodzi mnie pytanie: dlaczego mam być taki miły i wyrozumiały dla ludzi, którzy identyfikują się z czymś moim zdaniem złym i szkodliwym". Wiesz Krawiec też mnie czasem nerwy biorą i wątpliwości, nie mniej jednak ostatecznie dochodzę do wniosku, że jeśli ja im będę psuł krwi w odwecie, a potem oni znowu mnie, a potem znowu ja im to tak będzie w nieskończoność - nieustanny konflikt. Nie uważasz, że kto pierwszy wyciągnie rękę ten jest mądrzejszy i ma szansę (nie mówię że na pewno) na dojście do jakiegoś porozumienia i pokoju...

  Z tym, że nikt od tego nie umrze tu bym nie był taki pewny. Słowa potrafią naprawdę mocno ranić, ale też obstawiam że akurat Twoje słowa w tej audycji nikogo nie zabiją :).

  Ja też się czuję czasem terroryzowany przez radykalistów religijnych (nawet jeśli uważasz że jestem trochę ich częścią) w tym też moją rodzinę, ale staram się po prostu nie zachowywać jak oni. Poza tym, ja za Tobą z Biblią nie chodzę i szanuję Twoje zdanie na jej temat :).

  Co kto lubi Krawiec. Mnie się tam podobały te niektóre teatrzyki itp. W internecie jest pełno chamstwa i buractwa, więc enklawa jest dla mnie miłą odmianą. Poza tym, na pewno cześć słuchaczy enklawy Cię poprze i jest cześć która mnie poprze, co za tym idzie gdybyś trochę z tonował to mógłbyś tutaj dalej nadawać pewnie. Z drugiej strony, ja Cię nie zmuszam i nie zachęcam, bo uważam że to powinno wyjść od samego Ciebie. Zresztą jak nie będziesz nadawał w tym radiu to będziesz w innym i wyjdziesz na swoje. Fajne masz audycje i Cię dalej lubię :).

  Sam jestem ciekaw co by było gdyby wybuchła np. wojna i szerzyło by się skurwysyństwo i radykalizm. Czy wytrzymałbym w moich postanowieniach i wierze w Boga... Mam nadzieję, że tak. Teraz tego nie wiem na pewno, wiem tylko że bym próbował z całych sił.

  Nie wiem czy tak jest Krawiec. Co do Skały to na razie nie miałem okazji przeczytać jego bloga. Pamiętaj, że on ma własny rozum i nikt go do niczego nie zmusza. Jeśli robi to co robi to zapewne uważa, że ma to jakiś sens czy to mu się podoba. Ja nie jestem za segregacją i trzymaniem się zamkniętym w swoim gronie. Wolę wychodzić do ludzi w miarę możliwości.

 • Kuba
  Kuba
  9 lat temu

  Czego sie boisz Martin?

 • Kuba
  Kuba
  9 lat temu

  Sorry Martin, przepraszam także urażonych słuchaczy Enklawy.

  Ale na pierwszym miejscu przepraszam Krawca że naraziłem jego no Twoje sponiewieranie.

  Moim zdaniem kompletnie nie zrozumiałeś show.
  Prawda kilka słów może niepotrzebnie nam się wyrwało. Tam gdzie padały imiona.
  Je akurat usunąłem. I za nie przepraszam i biorę 100% odpowiedzialności.

  Główne przesłanie show jest ok – stoję za nim całym sobą.
  Sponiewierać religię. I ludzkie wyobrażenia Boga.
  A sadystyczny „design” naszej „wielkiej miłości” - tak to prawda nie podoba mi się.

  Tygodnik „Charlie Hebdo „ i tygodnik „Nie” w Polsce - są bardzo potrzebne.
  Wczoraj 12 osób zginęło z ręki fanatyków -
  Myślę że kpina z pustej religii kpina z chorego fanatyzmu kpina z ludzkiego wyobrażenia Boga - jest bardzo na miejscu.

  Parafrazując mój Bóg ma w dupie homoseksualizm, poprawnosc polityczna itd. - jemu to nie przeszkadza - Bóg fanatyków zagląda wszystkim w majtki.
  -te 12 osób właśnie za to zginęło! hey – nie tylko Jezus zapłacił życiem ta 12 osób także!
  Ja nie oddam im trybutu (sorry dalej nie wiem czy takie słowo w polskim języku brzmi dobrze) - składając wieniec - Ja wyśmieją religię ogłupiającą miliony.

  Ostatnia obserwacja – Martin – jest naprawdę bardzo chore to aby domagać się od nadającego aby nigdy więcej nie zapraszał na przykład: Krawca.

  Ok jest – domaganie się braku agresji. 100% ok - rozumie
  Ale bać się konkretnej osoby i zamykać przed nią drzwi – to najgorszy ludzki rasizm – z którego pora zacząć się leczyć.

  Do widzenia – dziękuje z możliwość być w enklawie.

  Dziękuje ze Twoje wsparcie, porady i miłą gościnę - naprawdę czuje ze taką gościnę miałm - z wyjątkiem "naszego ostatniego dramatu"

  Jeszcze raz przepraszam urażonych dziękuje za mile spędzony czas i wszystkiego dobrego.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Pewnie 90% tych ataków terrorystycznych to jest wojna partyzancka a nie ataki terrorystyczne (np w konflikcie izrael palestyna, wojny domowe w afganistanie, sytuacja w syrii, napięcia w pakistanie, iraku, egipcie itd). Pewnie z połowa tych ataków to są ataki "bratobójcze".

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Musi być w nich dużo wiary, inaczej nie byliby zdolni do tego (26 min.):

  http://youtu.be/W10nG6xHDsI...

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Właśnie we Francji sprawcy islamskiej masakry przekazali policji informację, że "chcą zginąć jak męczennicy". Oni wierzą, że po śmierci czeka ich nagroda w niebie. Dlatego ten islamski terroryzm jest tak powszechny, bo NIE JEST PRZYKRYWKĄ. Oni święcie wierzą, że wypełniają wolę allaha. Tak to widzę.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  "Religia była przykrywką"? No a o czym ja innym mówię?

  Religia jest zawsze przykrywką dla uprzedzeń, strachu, nienawiści, ksenofobii i tak dalej.

  Ale nie rozumiem dlaczego katolicyzm "jest tylko przykrywką", a islam to już nie jest przykrywką, tylko ma być zły sam w sobie. Większość muzułmanów w Europie nikogo nie morduje. Skąd te różne standardy oceniania?

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Napisano, że były a teraz nie ma, tak zrozumiałem.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  No ale kto ma dać? Nikt go przecież nie zabierał.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Bo nie było niezałatwionych spraw. Ja nic w każdym razie o tym nie wiedziałem.

  Tak czy owak mam dość tego jadu. Nie da się gadać w taki sposób. Nie chcę tutaj ludzi, którzy w taki sposób rozmawiają.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  No nie zawsze, tylko dopóki jest dominującym mocarstwem. Czyli nie tak znowu długo.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Ej, dajcie komentarz Kuby, jak chcę usłyszeć jego głos w dyskusji.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Pan w niniejszym filmiku, wydaje się, w sposób dość klarowny stara się wytłumaczyć geopolityczne wpływ pomiędzy różnymi krajami. Pojawia się tam wielokrotnie nazwa USA. Dlatego właśnie wielu ludzi obwinia USA za wiele spraw. Czasami jest to ich błędna interpretacja i nieznajomość tematu ale pewnie często mogą mieć rację. Zatem z powodu swojej duże aktywności w geopolityce, USA zawsze będzie na widelcu, zawsze. To tak jak bycie premierem w Polsce.

  www.youtube.com/watch?v=yn6...

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Każdy chce mieć najmojszą rację -> Brakuje argumentów -> Rodzi się agresja (bierna -> czynna) -> Atak -> Strach zaatakowanych i potencjalnie narażonych na atak -> Rodzi się agresja przeciw agresji -> Wojna -> Chwila na regenerację i przemyślenie postępowania itd..

  Jak się zwierzak przestraszy to zaatakuje. To samo się teraz będzie działo w stosunku do tamtych terrorystów. Ludzie ze strachu przed nimi zawsze będą wykazywać postawę agresywną. Przecież nikt nie chce być bierną ofiarą czegoś takiego. Gdyby teraz zrobili we Francji internetową ankietę co należy zrobić z tymi ludźmi to wyniki nie byłyby zbyt optymistyczne dla tej grupy wyznaniowej.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Nigdy bym nie przypuszczał, że pomiędzy Wami jest tyle niezałatwionych spraw. Jest mi bardzo przykro po przeczytaniu tego tekstu, zawsze miałem Was za pewnego rodzaju wzór, jakim być i jak funkcjonować w społeczeństwie.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  Damn, jednogodzinna audycja, która okazała się iskrą rozpętującą walkę pomiędzy ludźmi, którzy stanowili fundamenty "enklawowego środowiska'. Można powiedzieć, że audycja Kuby ma dużą siłę oddziaływania, można też to uznać za pewien sukces.

 • Stefan
  Stefan
  9 lat temu

  W kwestii pokoju, Rastaman wam wszystko wyjaśni.

  Moje ulubione to "kupię sobie karabin i będę wszystkich kochał".

  www.youtube.com/watch?v=eTp...

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  Nie pamiętam abyś w przeciągu tych wszystkich lat kiedy pomagam ci w projektach choć raz spytał na priva "co słychać", nigdy nie usłyszałem słowa "dzięki", nigdy nie zadzwoniłeś do mojej audycji, nie wpłaciłeś ani grosza, z niczym nie pomogłeś itd. Dlaczego miałbym z tobą w ogóle pić piwo egocentryczny niewdzięczniku? Jednocześnie jak się teraz dowiedziałem, przez lata kisiłeś w sobie nienawiść do mnie za jeden wybryk i błąd z mojej strony, kiedy wkurwiony na maksa zachowaniem twoim i Hugo zbluzgałem was w mailu. Teraz dowiaduje się, że tylko dlatego przyjąłeś moje późniejsze przeprosiny, że Bóg ci kazał, inaczej jak to ująłeś kazałbyś wsadzić je sobie w dupę i napluł byś mi w twarz. A wnerwiony byłem, bo jak komuś projektujesz stronę (ciężka była z wami współpraca,zmieniała wam się wizja, wydziwialiście), jak miesiącami hojnie sponsorujesz czyjeś radio, nagrywasz jakieś audycje, jingle, dzwonisz, robisz animacyjki, promujesz, zabawiasz itd. a potem dowiadujesz się, że nie zareklamują twojej strony nawet za to, "bo konkurencja". Każdemu by się nóź kieszeni otworzył. Mój niekontrolowany wybuch gniewu to przy tym pikuś. Po prostu nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim zachowaniem. Było wiele sytuacji o których mógłbym pisać, ale nie ma po co.

  Niewdzięczność i brak wzajemności to jedno, ale nie sądziłem jednak że taki jesteś zajadły i pamiętliwy. Bardzo dobrze że się dowiedziałem tego i kilku innych rzeczy. Jesteś też zakłamany trochę, bo ile razy sam gnoiłeś ludzi o innych poglądach, nazywałeś debilami, wyśmiewałeś inne wierzenia, zainteresowania, wywalałeś z radia ludzi, którzy nagrywali dla ciebie latami audycje tylko dlatego że ci się temat nie spodobał. Tak naprawdę jesteś okropnym człowiekiem, a za uszami masz tyle że lepiej ucz się tego chrześcijaństwa od innych zamiast samemu się wymądrzać.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Błąd, którego nie było.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Terroryzm w Irlandii Północnej nie miał podłoża religijnego tylko polityczny. Religia była tylko łatwą przykrywką. Tak jak katoliccy Polacy walczyli z prawosławnymi Rosjanami, czy protestanckimi Szwedami. Dużo by gadać... W każdym razie w Irlandii Płn. nikt nie zabijał krzycząc "Jezus jest wielki!" wierząc, zgodnie ze swoją religią, że czeka go nagroda w niebie.
  Zgoda, że paliwem jest nienawiść, ale islam sam w sobie jest generatorem tego paliwa, zresztą zerknij na poniższy wykres, nie zgodzę się, że pokazuje on "różnice nieistotne"

 • stach
  stach
  9 lat temu

  zabrzmiało jak msza wyznawców Wielkiego Wybucha połączona ze złożeniem ofiary w postaci beczki jadu. Paralelna mańka co psychole Paryża

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Pamięć jest selektywna.

  A w Irlandii Północnej to nie katolicy bomby podkładali? Na czym polega ta zasadnicza różnica między ich terroryzmem na tle religijnym od muzułmańskiego terroryzmu na tle religijnym?

  Pewnie, że są różnice, zawsze są. Ale nie są istotne. Ateiści daleko więcej wymordowali ludzi dla obrony ateizmu, niż religijni dla obrony wiary - ale tak naprawdę wszystko jeden pies. Nie można obwiniać samej iskry za to, że paliwo wybucha.

  Paliwem jest nasza nienawiść, strach, uprzedzenia, ksenofobia. Iskra też winna, ale ignorowanie wszystkich elementów tego procesu do niczego dobrego nie prowadzi.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Ja nie mam problemu z wyrażaniem opinii, ja mam problem z pogardliwym i agresywnym odnoszeniem się do ludzi.

  Nie rozumiem dlaczego islam traktuje się tak wyjątkowo. Jeżeli paru palantów głośno krzyczy w sieci "zabić Żydów, pedałów i ruskich, polska dla Polaków" to nie mówi się, że cała Polska jest taka. Kiedy grupa nawiedzonych katolów rzuca kamieniami w artystów na sztuce, na którą nikt ich nie zapraszał to nie mówi się, że cały kościół katolicki jest nawiedzony.

  Ale kiedy grupa agresywnych muzułmanów popiera mordowanie ludzi, to mówimy, że cały Islam taki jest.

  Podwójne standardy w najlepszym wypadku. W najgorszym zaślepienie strachem.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  Piwo - zawsze.
  Ale nic poza tym.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Robił Krawiec takie numery w RNF i wkurzał Mapeta to było kwestią czasu, że zrobi coś podobnego w Enklawie i wkurzy Martina.
  Lubię jego jajcarskość, huśtawka religijno/emocjonalno/światopogladowa mi nie przeszkadza, ale chamstwo już trochę tak. Mam tylko nadzieję, że jak emocje opadną to chłopaki piwo razem wypiją :)

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  Polecam książkę Christophera Hitchensa "Bóg nie jest wielki - jak religia wszystko zatruwa". Tak jest sporo rzeczy nad którymi dumam już od dawna i są one ładnie zebrane i rozwinięte. Nie mam wprawy w toczeniu ideologicznych debat, ale jak przeczytasz tę pozycję to będzie wiadomo co co mi chodzi z tą niechęcią do wiary, religii i między innymi chrześcijaństwa. Od dłuższego czasu nachodzi mnie pytanie: dlaczego mam być taki miły i wyrozumiały dla ludzi, którzy identyfikują się z czymś moim zdaniem złym i szkodliwym. Wylałem całą tą niechęć jak się zaczęło przelewać i spoko, komuś było przykro, ktoś się obraził na amen... Trudno! Takie jest życie, nikt od tego nie umrze! A co, ja nie mam prawa się czuć sterroryzowany w tym chrześcijańskim kraju, gdzie codziennie oglądam i słucham chrześcijan którym nie pasuje wszystko dookoła? I nie odżegnujcie się tu od katolików, bo jesteście co najwyżej druga stroną tego samego medalu. Zabawa w dobrego i złego glinę w moim przypadku się nie sprawdza. Mogę złośliwie napisać półżartem, że byli tez naziści, którzy ratowali Żydów ;) Mam z tego powodu wyrażać się z należytym szacunkiem dla nazistów? Mi Biblia serio przypomina Mein Kampf i nic na to nie poradzę, tak samo jak na to, że mam pretensje do fanów tej książki za to że się z nią utożsamiają i promują.

  Poza tym moja chamówa to w zasadzie miła odmiana po tym nieustannym komplementowaniu się, spijaniu sobie z dziubków, hihotkach, łaskotkach... jeszcze te teatrzyki kukiełkowe, traktowanie słuchaczy jak małe dzieci. Postępująca infantylizacja i coraz bardziej słodkopierdząco. Przy okazji tego wyskoku dowiedziałem się dodatkowo kilku rzeczy i w sumie dobrze się stało z pewnych względów. Teraz sądzę, że ludzie religijni powinni przebywać w swoim towarzystwie. "Dyżurny ateista", którym czasami bywałem na Odwyku jest jak małpa w cyrku, albo maskotka, oswojony wróg, z którego można się pośmiać. Martin bardzo chwali Skałę, który teraz wciela się w taką rolę, słuchacze też chętnie czytają jego bloga. To fajny ateista, bo co najwyżej trochę poszarpie za nogawkę, a nawet jak zahaczy zębem o nogę to zaraz wyliże dokładnie całą. Szczeka groźnie, ale można go głaskać i on odwzajemnia uczucie. Ja tam zdecydowanie wolę Skałę w wersji hardcore, a nie takiego ugrzecznionego na siłę :)

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  Błąd logiczny! Brak wiary nie jest "wiarą inaczej". Jak wielu chrześcijan kategoryzujesz i oceniasz wszystko wg. swojego, chrześcijańskiego sposobu widzenia świata, stąd wszyscy nie wierzący są dla ciebie "wierzącymi inaczej". Termin "poganin" też jakoś ściśle wiąże się z chrześcijaństwem. Jest w tym wszystkim sporo tego charakterystycznego dla was poczucia wyższości, zresztą inne religie nie są tak nietolerancyjne i zorientowane na tępienie innych duchowości, bogów... Jahwe to chyba jedyny bóg-odludek, który brzydzi się innymi bóstwami i domaga się monopolu na ubóstwianie. Owoc będzie zawsze posiadał cechy drzewa drzewa z którego wyrasta, więc i chrześcijanie muszą mieć dużo cech korespondujących z ich wiarą i bogiem. W każdym razie proszę o nie robienie ze mnie na siłę "wierzącego" ok?

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Sprowadzanie kwestii muzułmanie kontra zachód do religii jest zbytnim uproszczeniem, również dla większości muzułmanów i to również tych w tej chwili otwarcie deklarujących wrogość do zachodu (popierających ekstremistów). We Francji ze względu na historię tego kraju konflikt jest tym bardziej "owocny". Jeśli tego nie widzisz to jesteś ślepy i głuchy. Dla muzułmanów agresorem jest zachód. Religia natomiast to jest zawsze dobre narzędzie do łączenia ludzi pod wspólnym szyldem, w tym dla hołoty bolszewickiej, która to walczyła z każdą formalną religią, w celu stworzenia homo sovieticus. Audycja była hołdem, agitką ateizmu ponad inne religie i niczym więcej. Czy celowo czy tak wyszło - co mnie to?
  Im więcej misji pokojowych, demokratyzowania, stabilizacyjnych tym rośnie gniew tych ludzi. Wg mnie słusznie.

  Nawet mi się nie chce polemizować z mądrościami kolegów z audycji poza samym "tematem", a dot Boga i religii. Czyli główna treść "przekazu" audycji...

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  A nie prawda, właśnie od czasu porzucenia chrześcijaństwa jakoś lepiej się czuję i nie dręczą mnie depresje!

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Wystarczy traktowac ateistow jako formacje religijna jak kazda inna i cala ta audycja jest nazbyt jasna i klarowna. Nasza religia jest najmojsza. I zbawi swiat przed zlem i tyrania zlych ludzi.

 • Lukszmar
  Lukszmar
  9 lat temu

  Muszę się nie zgodzić z Krawcem - wolność słowa nie służy do obrażania innych. Na przykład gdyby Krawiec podszedł do kogoś na ulicy i powiedział do niego, że jesteś "popier*****" to moim zdaniem nie powinien się dziwić, że tamtemu mogą puścić nerwy i może mu dać po twarzy. To już nie jest wolność to jest jakieś chamstwo czy coś innego. Innymi słowy 100% wolność nie istnieje w takim wydaniu.

  Lol, tekst Krawca o fundamentalistycznym guru chrześcijańskim mnie rozwalił muszę przyznać. Na miejscu Martina za ten tekst bym się na niego nie denerwował :).

  Znowu nie zgodzę się z Krawcem - wierzę w Boga i uważam, że głupio jest mu ubliżać. Nie mniej jednak nie będę za to bił Krawca - może być spokojny :P.

  Moim zdaniem korzeniem wszelkiego zła jest wielka chęć posiadania przez ludzi. Na przykład pieniędzy, albo też bardziej abstrakcyjnych rzeczy.

  Ja nie winię Ameryki za wszystko Kuba jakby co :). Z kolei co do onetu to poziom dyskusji i komentarzy tam jest często żenujący niestety (i nie tylko na onecie). Poza tym, w tym kraju większość ludzi uwielbia narzekać na kogoś i mu bluzgać.

  O to dobry pomysł może być Kuba - niech potencjalni terroryści się czymś zajmą w życiu, niech coś spróbują stworzyć bez niszczenia. Może to ich zrelaksuje :). Tak serio to chyba raczej terroryzm nigdy się nie skończy. Przynajmniej dopóki ludzie żyją na tym świecie (no chyba że nam w mózgi wczepią czipy kontrolne :P).

  Mnie nic nie staje na szczęście jak Was słucham chłopaki ;).

  Nie trzeba Kuba wszystkim dogodzić i można zmieniać zdanie - ja nie mam nic przeciw :). Nie mniej jednak trzeba trzymać pewne standardy prowadzenia audycji w radiu.

  Lol, pierwsza chrześcijańska organizacja terrorystyczna - już to widzę jak wy się organizujecie :P. Jeśli chodzi o nazwę chrześcijańskiej organizacji terrorystycznej to może raczej coś takiego: "Pancerna pięść dzieciątka Jezus" (słyszałem że jacyś kibole tak chcieli się nazwać) :PP.

  Pograłbym w ten "Świat" :).

  Ja też nie chcę być zawsze cichym i uległym, ale też nie chcę skakać do ludzi z mordą i pięściami.

  Lol, jak słucham o tym więzieniu, dla gubernatora to mi się przypomina "Killer" i Siara :P.

  Heh, chłopaki, żeby tak można było sobie wybrać co z nami będzie po śmierci, ale wątpię czy to będzie zależeć od nas - w końcu nie wybieramy czy umrzemy czy nie. Natomiast wybieramy jak żyjemy.

  Ja tam dalej kocham Boga, pomimo tego że Krawiec Go uważa za psychopatę. Nie wiem, może mam nie po kolei, a może jest w tym coś więcej niżeli Krawcowi się wydaje... :)

  To prawda, Biblia to nie film romantyczny. Niestety ludzka historia w sporej części to wojny. Jak się czyta Biblię jak książkę historyczną z faktami to się dobrze wpaja w całość - w smutna często historię ludzkości.

  E chłopaki sory, ale jak dla mnie to co opowiadacie w jakiejś 45 minucie i dalej to pierdoły :P. Coś mi się widzi, że się nad tym nie zastanawialiście zbyt długo tylko szybko przeszliście do wniosków i narzekania. Ewentualnie jaja sobie zupełne robicie :).

  To prawda, wiele starszych osób lubi te klimaty - niech sobie słuchają tego.

  Ja też wielu tradycji nie lubię, ale nie wszystkich - wybieram sobie :P.

  Pod koniec audycji to już Krawiec wylewa żale swoje - nie wiem czy się śmiać czy mu współczuć...

  Ja też myślałem i dalej myślę i kiedyś nie wierzyłem, a teraz wierzę :).

  Lol, niech sobie ludzie oglądają "M jak miłość", mi to nie przeszkadza.

  Z tego co wiem to Bóg jest wszechmogący czy w każdym razie bardzo potężny, więc nie zdziwiłbym się gdyby był w stanie interesować się każdą osobą indywidualnie.

  Lol i sobie chłopaki napytaliście biedy u Martina :P. Chociaż w sumie to nie było tak źle (ja oglądam wersję po lekkiej cenzurze). Mnie jakby co nie uraziliście :). Z drugiej jednak strony rozumiem Martina, że ma teraz lekki dylemat co z tym zrobić. Z jednej strony Was lubi i produkujecie fajne audycje z drugiej mogliście urazić czy obrazić sporo osób bezceremonialnie i on przymykając na to oko dawałby jakby przyzwolenie na takie zachowanie. Tak więc, fajnie by było gdybyście przeprosili i się pogodzili z Martinem (w szczególności Krawiec) to by pewnie cofnął swoje postanowienie...

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  Aha, Kuba prosi abyś nie kasował jego komentarzy!

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  znaczy włosy...

 • Krawiec
  Krawiec
  9 lat temu

  Umyj głowę :)

 • Kuba
  Kuba
  9 lat temu

  Sorry
  Martin, przepraszam także urażonych słuchaczy Enklawy.

  Ale na pierwszym miejscu przepraszam Krawca że naraziłem jego no Twoje sponiewieranie.

  Moim zdaniem kompletnie nie zrozumiałeś show.
  Prawda - kilka słów może niepotrzebnie nam się wyrwało. Tam gdzie padały imiona
  Te słowa akurat usunąłem. I za nie przepraszam i biorę 100%
  odpowiedzialności.

  Główne przesłanie show jest ok – stoję za nim całym sobą.
  Sponiewierać religię. I ludzkie wyobrażenia Boga.
  A sadystyczny „design” naszej „wielkiej miłości” - tak to
  prawda nie podoba mi się.

  ____________________________________________

  Tygodnik „Charlie Hebdo „ i tygodnik „Nie” w Polsce - są bardzo
  potrzebne.

  Wczoraj 12 osób zginęło z ręki fanatyków -

  Myślę że kpina z pustej religii kpina z chorego fanatyzmu kpina z
  ludzkiego wyobrażenia Boga jest bardzo na miejscu.

  Parafrazując mój Bóg ma w dupie homoseksualizm jemu to nie przeszkadza.Bóg fanatyków zagląda wszystkim w majtki.
  -te12 osób właśnie za to zginęło! hey – nie tylko Jezus
  zapłacił życiem te 12 osób także !

  Ja nie oddam im trybutu (sorry dalej nie wiem czy takie słowo w polskim języku brzmi dobrze) - składając wieniec - Ja wyśmieją religię ogłupiającą miliony.
  ____________________________________________

  Ostatnia obserwacja – Martin – jest naprawdę bardzo chore to aby domagać się od nadającego aby nigdy więcej nie zapraszał na przykład: Krawca.

  Ok jest – domaganie się braku agresji. 100% ok - rozumie

  Ale bać się konkretnej osoby i zamykać przed nią drzwi – to
  najgorszy ludzki rasizm – z którego pora zacząć się leczyć.

  Do widzenia – dziękuje z możliwość być w enklawie.

  Dziękuje ze Twoje wsparcie, porady i miłą gościnę.

  Jeszcze raz przepraszam urażonych dziękuje za mile spędzony czas i wszystkiego dobrego. Kuba

 • Kuba
  Kuba
  9 lat temu

  Sorry
  Martin, przepraszam także urażonych słuchaczy Enklawy.

  Ale na pierwszym miejscu przepraszam Krawca że naraziłem jego no Twoje sponiewieranie.

  Moim zdaniem kompletnie nie zrozumiałeś show.
  Prawda kilka słów może niepotrzebnie nam się wyrwało. Tam gdzie padały imiona.

  Te akurat usunąłem. I za nie przepraszam i biorę 100%
  odpowiedzialności.

  Główne przesłanie show jest ok – stoję za nim całym sobą.

  Sponiewierać religię. I ludzkie wyobrażenia Boga.

  A sadystyczny „design” naszej „wielkiej miłości” - tak to
  prawda nie podoba mi się.

  ____________________________________________

  Tygodnik „Charlie Hebdo „ i tygodnik „Nie” w Polsce - są bardzo
  potrzebne.

  Wczoraj 12 osób zginęło z ręki fanatyków -

  Myślę że kpina z pustej religii kpina z chorego fanatyzmu kpina z
  ludzkiego wyobrażenia Boga jest bardzo na miejscu.

  Parafrazując mój Bóg ma w dupie homoseksualizm jemu to nie przeszkadza. Bóg fanatyków zagląda wszystkim w majtki.

  -te 12 osób właśnie za to zginęło! hey – nie tylko Jezus
  zapłacił życiem ta 12 także !

  Ja nie oddam im trybutu (sorry dalej nie wiem czy takie słowo w polskim języku brzmi dobrze) - składając wieniec - Ja wyśmieją religię ogłupiającą miliony.

  ____________________________________________

  Ostatnia obserwacja – Martin – jest naprawdę chore to aby domagać się od nadającego aby nigdy więcej nie zapraszał na przykład: Krawca.

  Ok jest – domaganie się braku agresji. 100% ok - rozumie

  Ale bać się konkretnej osoby i zamykać przed nią drzwi – to
  najgorszy ludzki rasizm – z którego pora zacząć się leczyć.

  Do widzenia – dziękuje z możliwość być w enklawie.

  Dziękuje ze Twoje wsparcie, porady i miłą gościnę.

  Jeszcze raz przepraszam urażonych dziękuje za mile spędzony czas i wszystkiego dobrego. Kuba

 • Pytajmierz
  Pytajmierz
  9 lat temu

  Nie wyrażam zgody na propagowanie tutaj naiwnych treści traktujących o nadziei, Martinie! Jeszcze jakieś dzieci to przeczytają i będą skłonne uwierzyć, że tak wygląda świat. :D

  Trzeba na chwilę odłożyć na bok różowe okulary, wejść na twittera i poczytać wypowiedzi muzułmańskiej społeczności na temat tej sprawy. Zobaczysz, że to nie kwestia "dwóch zabiło, a miliard jest sądzony", a raczej "dwóch zabiło, a reszta wynosi ich do rangi bohaterów-męczenników i popiera ich działania".

  Osądzanie zostawmy temu, kto ma prawo do sądzenia, oczywiście, ale nie zabraniajmy wyrażania własnych opinii i poglądów, bo zniżamy się tym samym do poziomu owych islamskich ekstremistów.

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Prowokator miesiąca jak nic ....

 • stach
  stach
  9 lat temu

  "w identyczny sposób w jaki robią to fanatycy katoliccy, muzułmanie czy zielonoświątkowcy" - Martin, na prawdę tak uważasz?
  Muzułmanie akurat "jadą po innych" w nieco odmienny sposób co wskazują wszystkie statystyki. I proszę, nie wysuwaj po raz kolejny argumentu inkwizycji sprzed kilkuset lat.

  Audycja była reakcją na kolejny mord na niewinnych ludziach w imię allaha. Jajcarskość Krawca jest Super! Może jak emocje opadną to zmienisz zdanie...

 • marcin
  marcin
  9 lat temu

  Krawiec ma depresje noworoczną

 • stach
  stach
  9 lat temu

  Tendencyjnie, i jak Martin powiedział - podwójne standardy.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  9 lat temu

  I co, lepiej wam?

  Zademonstrowaliście takie samo nastawienie do ludzi o innych poglądach jakie mieli mordercy. Oni się odnosili z wrogością, wy też. Oni oceniali innych radykalnie, autorytarnie, bez empatii, bez opanowania, wy też.

  Co to, nienawiść jako sposób na walkę z nienawiścią? Radykalizm potępiony w sposób radykalny? Dwóch zabiło, a miliard jest sądzony - i nazywamy to racjonalnym podejściem? No, to po byku odległe od religii.

  Religia to nie poglądy. To nie kwestia zasad ani nawet wierzeń. Religia jest znacznie głębiej. Siedzi w środku człowieka i zmusza go do tego, żeby na innych ludzi patrzeć nie jako ludzi, ale jako reprezentantów religii, wyznawców tego albo tamtego.

  Krawiec jest największym fanatykiem religijnym jakiego znam. Wystarczy mały bodziec, żeby wyszła zaraz na wierzch ślepa, dzika pasja potępiania ludzi. Ta charakterystyczna satysfakcja i bezrefleksyjność w jechaniu po innych, w identyczny sposób w jaki robią to fanatycy katoliccy, muzułmanie czy zielonoświątkowcy, zdradza że to karmienie własnej religijności.

  Spieszmy się tępić ludzi - w nowy, racjonalny sposób!

  Tak, zobaczyłem teraz przykład świata miłości ateistycznej. Pokazali nam dwaj ateiści lepszość swojego świata, w którym można w ramach wolności napieprzać radośnie na to jak posrany i pełen hipokryzji jest świat innych. Oczywiście wolność tylko mają ci, którzy mają nasze poglądy, innych słucha się tylko po to, żeby było co wyśmiać.

  I czym się to różni od tamtego? Jakbym musiał wybierać, to wolałbym tych potępianych przez was głupków co świętują nieświadomie idiotyczne święta. Są jacyś sympatyczniejsi. Mniej korwinowaci. I troszkę rzadziej kamieniami rzucają.

  Ale jak poczuliście się lepiej, to może chociaż ta jedna rzecz jest budująca i pozytywna.

  Enklawa to, przypominam, forum do dyskusji bez agresji. Krawiec nie łapie koncepcji szacunku do innych osób, krytykowania bez celowego poniżania i orania, bez tego mieszania ludzi z błotem dla samej przyjemności zobaczenia że ktoś się znalazł tam, gdzie go chcemy zobaczyć - w gównie. Nie wierzę, żeby to się mogło zmienić. Żal, że nie usłyszę jego genialnie kreatywnej jajcarności, ale agresywnego podejścia nie toleruję.

  Krawca nie będzie więcej w audycjach w Enklawie.

, żeby skomentować.