Ci co odeszli

Długość: 132min MP3 (95.2MB) RSS

Dziś dla odmiany zupełnie nowy prowadzący. Opowiada o ludziach, co kiedyś byli chrześcijanami, ale odeszli. Ciekawe dlaczego?

Martin Lechowicz

Rozmowy ze słuchaczami na tematy Biblii, Boga, księdza, egzorcyzmów. Ale głównie Biblii. Założenie jest takie, że punkt widzenia jest indywidualny, każdy ma swój i ma do niego prawo. Prowadzący też. Żadnej propagandy kościołów z jedynie słusznymi poglądami się tu nie uprawia, za to można poznać wiele ciekawych osób.

 • Tomek
  Tomek
  9 lat temu

  Tu nie chodzi o weryfikowanie. Jeżeli jest napisane: "Bóg nakazał... " i tutaj zamordować itp. teksty. Jeżeli mamy "Bóg nakazał..", to Bóg nakazał. Jeżeli Bóg nakazał, to oznacza, że nie ma "metafory", bo inaczej wyrywkowo będziemy "metafory" używać jak komu wygodnie. W Biblii wtedy można nadinterpretowywać jak się chce.

  Idealny argument, który dochodzi do człowieka, to: "Bóg nas stworzył i mógł nas zabić, bo jesteśmy jego wytworem(uprzedmiotowienie)". I tyle w temacie ;)
  Wówczas tak, nie ma indywidualizmu, a co jest? "Ukarze Cie za coś czego nie zrobiłeś, ale mogłeś zrobić".

  Nie jest to złe w momencie, kiedy wierzymy we własność ;)

  Może okrutne, bo jesteśmy żywymi istotami, ale wierząc, że to Bóg nas stworzył, ma prawo nas "mordować jak leci" - nie bądźmy hipokrytami ;)

  To co ulepiłeś możesz pacnąć i będzie płaska forma ;) Twoje ulepione, więc robisz z nim co chcesz.

 • Tomek
  Tomek
  9 lat temu

  Czyli reasumując, Bóg zabijał matki z dziećmi + matki w ciąży, tylko dlatego, że one mogły się zemścić na Hebrajczykach? - Tak zrozumiałem argument prowadzącego na "Bóg zabijał kobiety i dzieci niczego winne".

  Idąc tym tokiem - dziecko nie spał ze zwierzętami, bo nie miał okazji, bo był jeszcze w łonie matki, albo był "dzieckiem" i nie miał szans.

  Dziwne tłumaczenie.

 • Michał
  Michał
  9 lat temu

  Napisałeś, że nie mówisz, że są zmyślone wiec jak w końcu jest? Uczynił najwięcej? Gdzie? W książce? Trochę przerażające jest to co mówisz bo z tego by wynikało że 99% ludzi która żyje i żyła na ziemi wyląduje w piekle. :( I to nawet nie z własnej woli tylko bo bóg tak chciał żeby urodzili się tam gdzie misjonarz nie dotarł. Najsmutniejsze jest to ze tyle debatujecie nad książką, a pomijacie wszystko dookoła. Naprawdę wam współczuje i smutno mi strasznie jak sobie pomyślę jak wielu ludzi żyje wierząc w wyimaginowane bóstwa. :(
  I to w zasadzie nie ma jak wam pomóc bo wasza choroba wam wmawia, ze należy odrzucić wszelkie lekarstwa bo są złe i nie wolno żadnej logiki do siebie dopuścić.

 • Andrzejs
  Andrzejs
  9 lat temu

  Po raz kolejny wciskasz coś czego nie powiedziałem. Użyję prostszych słów, Bóg Abrahama uczynił najwięcej i prawda mieszka u Niego. Wszyscy inni łżą jak psy a więc kłamią ludzi. Poza tym trzymam się z dala od religii... Wszystkich religii

 • Michał
  Michał
  9 lat temu

  Aha, czyli wszystkie religie maja racje? I wszyscy bogowie istnieją tylko Twój jest mocniejszy? Ciekawe jak to działa, że ziemia powstawała na więcej niż jeden sposób skoro jest więcej niż 1 opis stworzenia świata.:) ehh o takie klapki na oczach właśnie mi chodziło. No trudno, mam nadzieje, że nikomu krzywdy nie będziesz robił swoja wiarą, Wiem, że trudno jest zrozumieć coś jak się tego nie chce zrozumieć. też się długo opierałem i zapierałem w wierze. Wmawiając sobie że przecież jest tyle dowodów itp.

 • Andrzejs
  Andrzejs
  9 lat temu

  Mój Bóg działa jak chce, tamte na ile mogą. Nie mówię że są zmyślone, każdy kto uważa się za boga będzie osadzony przez tego prawdziwego. Mój uczynił najwięcej to znaczy że jest największy i to On będzie sędzią

 • Michał
  Michał
  9 lat temu

  Gdybyś szukał prawdy nie znalazł byś żadnego boga. Wg Ciebie jest 1 prawdziwy bóg? A tysiące innych jest wymyślonych? Tylko czym oni się różnią od Twojego? Że działa? Tamci tez pozornie dla tych którzy w nie wieżą działają.

 • Andrzejs
  Andrzejs
  9 lat temu

  Osobiście uważam, że człowiek powinien szukać albo dobrego miejsca na wczasy albo prawdy na przykład.Zawsze szukam i jednego i drugiego, szukając prawdy dotarłem do boga niechcący

 • Michał
  Michał
  9 lat temu

  Religio wiara ateistyczna? Ciekawa koncepcja. :)
  Mylnie sądzisz, że każdy potrzebuje w coś wierzyć, dla mnie, np. wydaje się bardzo dziwne "szukanie" wiary i wybieranie sobie z wielu bo w coś musi się wierzyć. wiem że ludzie od zawsze potrzebowali w coś wierzyć i jest to po prostu ludzka potrzeba wymyślanie sobie bożków.
  Nie da się wrócić do wierzenia w jakąkolwiek religie gdy zacznie się patrzeć na to wszystko jako całość.

 • Andrzejs
  Andrzejs
  9 lat temu

  Dziękuję uprzejmie za te mądrości, ale w tych czasach ludzie którzy mądrze mówią to przeważnie głupio brzmią. Z tego co piszesz wnioskuję że chcesz wcisnąć religiowiarę ateistyczną która dla mnie osobiście nie ma najmniejszego sensu.
  BTW będą jaja jak jeszcze raz wrócisz do Boga i sam będziesz ewangelizował

 • Ktoś
  Ktoś

  Martin! wracaj na nieszpory bo aż żal tego słuchać !!!

 • Sylwek
  Sylwek
  9 lat temu

  To chyba mało powiedziane, ale ZNAKOMITY debiut, Adrian! Bardzo dobrze
  sobie radzisz z prowadzeniem audycji na żywo, a poza tym niesamowicie
  naturalnie Ci to wychodzi. Aż trudno uwierzyć, że robisz tak szybkie postępy, serio. Oby tak dalej! Następnym razem zadzwonię :)

 • Michał
  Michał
  9 lat temu

  Jak tak was słucham to tylko widzę jak ja kiedyś głupio brzmiałem. W zasadzie to jesteście nieszkodliwi i to że wierzycie w sumie większego znaczenia niby nie ma ale jakoś tak dziwnie jak dorośli ludzie wieża jeszcze w bajki. Mam nadzieje że kiedyś porzucicie ta ignorancje.
  Bo w rozważaniach o bogu w ogóle nie ma sensu przytaczać czegokolwiek z bibli, to tak jakbym przytaczał cytaty z harego poterra. Twierdzicie że bóg działa, oczywiście że działa bo przecież po to został wymyślony, i ta jago książka tez musi się wydawać sensowniejsza od wszystkich innych dla was tylko dlatego ze tylko po to została napisana. Żeby ludzie w nią uwierzyli, to tak jak z chorobami, jest wiele ale nie wszystkie sa śmiertelne, niektóre da się wyleczyć. Z religiami jest podobnie, nie wszystkie maja na tyle sensu żebyście w nie uwierzyli, ale te większe maja na tyle sensu że ludzie zaczynają wierzyć ze działają. Wszystko sie sprowadza do tego czy chcesz w to wierzyć, puki chcesz to wydaje Ci się że działa, bo wszytko da się podpiąć pod boga. Ehh pewnie to co pisze tak na prawdę jeszcze was utwierdza w wierze bo macie mnie za taka osobę która została przepowiedziana ze będzie was odciągać od wiary? Szkoda... mam nadzieje ze kiedyś przejrzycie na oczy bo przykro się tego słucha.

  BTW socjalizm tez pozornie działa, zobaczcie jak wielu ludzi w niego wierzy, ba nawet podają przykłady że Norwegia i Szwecja świetnie działa. Czy to znaczy ze to prawda? Nie, to znaczy że ludzie którzy w niego wierzą maja klapki na oczach. Wy tu mówicie praktycznie tak samo jak oni tylko w innym kontekście. :(

, żeby skomentować.