W której dziurze jest demokracja?

Poprzednio chwaliłem się, że znalazłem połączenie ze społeczeństwem. Dzisiaj opowiem gdzie mniej więcej je tracę.

Najbardziej mnie u nas boli demokracja. Dla pokoleń przede mną była wolnością. Ci którzy widzieli komunizm na własne oczy, czuli własnymi nosami, i stali na swoich własnych nogach w kolejkach a potem weszli w demokrację, doświadczyli zmian na lepsze. Korelacja sama w sobie niewiele znaczy, ale jest bardzo efektowna.

Urodziłem się, zostałem wychowany i żyję bez przerwy w demokracji nie widzę więc wcale plusów ustroju tam gdzie ich nie ma. Zmiana ustroju nie dała nam wolności ani bogactwa. Nie dała rozwoju, ani internetu i smartfonów. Nie czuję się wcale obdarowany i pobłogosławiony tą cholerną urną w szkołach co parę lat.

Religia niby jest opium ludu. Może i jest, ale demokracja jest o wiele mocniejsza w działaniu i o wiele ciężej ją rzucić. Nie mówię nawet, że trzeba, może ćpanie nie jest wcale takie złe... Chociaż przecież zakazane.

Ten masowy narkotyk sprawia, że rządzący zachowują się, jakby im bardzo zależało na tym, na czym zależy nam. Zamiast stroju władców przebierają się za nas. Haratają w gałę, albo grają w Mass Effecta. Mają żony i dzieci. Są mili i uczynni. Dadzą nam to, co chcemy i będą się nas słuchać, jeśli coś nam nie będzie pasować. My im wierzymy. Boimy się nie wierzyć.

Pragniemy kontroli nad sprawami o wiele od nas większymi. Chcemy bezpieczeństwa i pewności. Z entuzjazmem więc udajemy, że od naszego głosu zależy czy podatki wzrosną czy bardzo wzrosną. Czy będzie można obrazić prezydenta czy Jana Pawła. Czy będziemy w Unii do jej końca, czy wyjdziemy trochę wcześniej. Jakby się dało, to byśmy nawet kupili „kontrolę” nad pogodą, co zresztą od jakiegoś czasu znajduje się w programach polityków dzięki zmianom klimatu.

Udajemy, że świat jest dobry, a ludzie jeszcze lepsi. Wy udajecie. Ja do świata nic nie mam do ludzi też nie. Ale ten zbiorowy haj mam w dupie. Tak jak politycy obywateli.

Czyli bardzo głęboko.

Komentarze
comments powered by Disqus
O programie "To Tylko Opinia"
logo

Mały blog zawierający moje opinie. Może mądre, może głupie, nie wiem. Ale się domyślam. 
Polecam i pozdrawiam.

Zasubskrybuj ten program, a dostaniesz powiadomienie o każdym nowym odcinku.

Radio bez reklam!

Enklawa nie jest radiem komercyjnym, państwowym, instytucjonalnym, partyjnym. Jest radiem dostępnym publicznie i za darmo, finansowanym wyłącznie przez dobrowolne "co łaska" od słuchaczy.

Wspieraj

Zaloguj się!

albo użyj maila:

Zapomniałeś hasła? U nas nie ma hasła!

Ustawienia

Close