Rzeczy których nie można kupić

Podobno wielu rzeczy po prostu nie da się kupić. Ciężko się z tym nie zgodzić. Nie da się kupić bomby atomowej. Nie da się kupić człowieka. Nie da się kupić miłości. Wydaję mi się jednak, że jeśli już trzeba było kupić coś niemożliwe do kupienia, miłość byłaby najprostszym zakupem.

Oczywiście piszę wbrew powszechnemu przeświadczeniu, że to rzeczy niematerialne są najmniej związane ze swobodną wymianą. Z pieniędzmi, mówiąc ściśle. Przecież pieniądze są złe, a miłość, wiara i nadzieja są dobre...

Dobre sobie. Na świecie popularne dość są totolotki. Takie loterie gdzie można kupić tanio los, aby wygrać ogromne pieniądze. Jeśli ktoś czytał „Rok 1984” Orwella to na pewno kojarzy. Zabawa jest przednia, bo prawdopodobieństwo wygranej jest na tyle małe, a wygrana na tyle duża, że bardzo opłaca się taką loterię organizować. Nawet jakby była uczciwa. Ze względu na ścisły związek z państwem oczywiście nie ośmielę się podważyć jej uczciwości.

Brać w niej udział za to? Po co?

Lotek sprzedaje tylko szansę na bogactwo. Sprzedaje tylko nadzieję. Nadzieja kosztuje 3zł za jednostkę. Nieładnie to brzmi. Jakoś zbyt pieniężnie. Taka jest jednak prawda. Nadzieja tyle właśnie kosztuje i nabyć ją można w około 15 tys. punktów na terenie Polski.

Czy to źle, nie wiem. Można pewnie narzekać, że to niemoralne, że się nie godzi. Brzydkie po prostu.

Wszystko działa jednak zgodnie z prawem. Co więcej totalizator realizuje monopol państwowy. Tak, aby przypomnieć, że to wszystko jest bardzo uczciwe i dobre.

Dzisiaj ktoś na tej loterii wygra. Albo nie. Brak wygranych paradoksalnie tylko zachęca do brania udziału. Kabza jest nabijana, ludzie też. W butelkę.

Wszyscy się jeszcze cieszą. Możemy sobie kupić nadzieję za grosze. Potem będzie zawód, ale hej, nowa nadzieja w sklepach, starczy dla każdego!

Czy tylko mi się wydaje, że ta cała nadzieja jest gównowarta?

Komentarze
comments powered by Disqus
O programie "To Tylko Opinia"
logo

Mały blog zawierający moje opinie. Może mądre, może głupie, nie wiem. Ale się domyślam. 
Polecam i pozdrawiam.

Zasubskrybuj ten program, a dostaniesz powiadomienie o każdym nowym odcinku.

Radio bez reklam!

Enklawa nie jest radiem komercyjnym, państwowym, instytucjonalnym, partyjnym. Jest radiem dostępnym publicznie i za darmo, finansowanym wyłącznie przez dobrowolne "co łaska" od słuchaczy.

Wspieraj

Zaloguj się!

albo użyj maila:

Zapomniałeś hasła? U nas nie ma hasła!

Ustawienia

Close