ŻARŁOK TV 2020-11-26

Przepis z 1860 roku - odtwarzamy pierogi z mięsem z Mr Broda

Długość: 20min MP3 RSS

OBIAD ZA 5 ZŁ? Odtworzyliśmy stary oryginalny przepis z roku 1860 z książki kucharskiej Lucyny Ćwierczakiwicz na pierogi z mięsem z wołowiną. W skład którego wchodzi mięso wieprzowe, pieczeń wołowa, pieczona cebula w skórce, sól i pieprz, bułka tarta, grzyby pieczarki i gotowane podgrzybki, jajka, mąka, ciepła woda. Całość gotowania odbyła się w kuchni Mr Brody Pastrami Sandwich Bar, gdzie Pan Broda pomagał wykonać przepis i nakręcić filmik. Przepis ugotowaliśmy według interpretacji Żarłoka. Ideą była jak najmniejsza ingerencja w przepis, bez żadnego unowocześniania, bez udziwnień, aby smakowało autentycznie, tak jak kiedyś. Następnie degustacja - jemy i smakujemy pierogi, test pierogów z 19 wieku, jak one smakowały? Obejrzyj nowy odcinek Żarłok TV z prawdziwą kuchnią polską z XIX wieku! Autentyczne przepisy! JAK SMAKUJE OBIAD ZA 5 ZŁOTYCH? Tak jak było! I zobacz czy kiedyś było lepiej? Czy Lucyna Ćwierczakiewiczowa robi dobre pierogi? Zobacz jak wyglądają stare pierogi!

Korzystałem ze staropolskiej książki kucharskiej
365 OBIADÓW ZA 5 ZŁOTYCH, PRZEZ LUCYNĘ ĆWIERCZAKIEWICZ AUTORKĘ JEDYNYCH PRAKTYCZNYCH PRZEPISÓW z dodatkiem 120 obiadów postnych bez ryb
https://pl.wikisource.org/wiki/365_ob...

PRZEPIS:
Pierożki z mięsem.
 Pozostałe mięso z rosołu, najkorzystniej jest użyć na pierogi. Pokrajać na kawałki. a potem posiekać, domieszawszy jeżeli kto ma nerkę cielęcą, lub kawałek pieczeni pozostałej, lub wreszcie kawałek świeżej słoniny na wpół ugotowanej. Dodać parę grzybków suszonych ugotowanych lub pieczarek świeżych, które należy także bardzo drobno usiekać. W rondelek włożyć kawałek masła, wrzucić trochę pieczonej tartej cebuli; przesmarzyć, włożyć usiekane mięso, grzyby, tartej bułki, pieprzu, soli, jedno lub dwa jaja i wymieszać doskonale razem. Zagnieść ciasto z mąki z jajami i wodą, rozwałkować cienko, kłaść opodal kupki farszu, zawinąć ciastem i wykrawać żelazkiem lub kieliszkiem małe pierożki; można i szklanką wyrzynać ale będą zbyt duże. Wrzucić na gotującą się wodę, a po ugotowaniu odcedzić na durszlaku i zalać na półmisku masłem gorącem lub rumianem, w które garść bułki tartej zrumienić należy.
 Te same pierożki można smażyć na klarowanym maśle lub smalcu, a są wyborne

Muzyka: YouTube free music audio library
Motyw Żarłok TV

Żarłok

Żarłok is coming

  • Nikt nic nie powiedział. Jeszcze...
, żeby skomentować.