Polska jakoś w informatyce

Długość: 103min MP3 (73,9MB) RSS

Rozmawiamy z gościem o tym jak wygląda od środka informatyzacja w Polsce na szczeblu centralnym. Przy okazji testujemy ePuap i inne rządowe serwisy. Spróbujcie, ubaw po pachy!

Martin Lechowicz

Jest sprawa. Trzeba pogadać.

 • Kaziq
  Kaziq
  8 lat temu

  Też chciałem wspomnieć o PFRONie, bo ostatnio zostałem poproszony, żeby doprowadzić toto do działania na komputerze u koleżanki. PFRON ma tę ciekawą przypadłość, że do jego działania konieczna jest konkretna wersja Javy (chyba 7.45). Jak masz cokolwiek nowszego, to nie zadziała. Więc jeśli chcesz się zalogować do PFRONu, to patrzysz na wymagania, instalujesz sobie określoną wersję Javy, wyłączasz aktualizacje, instalujesz najnowszą wersję Firefoxa (bo nie piszą, że potrzeba jakąś starszą), czyścisz cache przeglądarki i Javy (według wymagań) i próbujesz się zalogować. Po godzinie nieudanych prób, czyszczenia różnych rzeczy i restartów, wkurzony dzwonisz na infolinię, gdzie się dowiadujesz, że potrzeba jest też konkretna wersja Firefoxa, wydana rok temu, bo inaczej nie zadziała.

 • Sławomir Szmulik
  Sławomir Szmulik
  8 lat temu

  ePUAP od strony użytkownika/obywatela jest (po przyzwyczajeniu się) jakoś tam zjadliwy. Niestety od strony instytucji, która musi tam udostępniać jakieś usługi jest to totalna abstrakcja. Szczególnie jak prywatne firmy udostępniają (czyt. sprzedają) bardzo dobre i intuicyjne systemy do komunikacji z obywatelem.

  Odnośnie PFRONu to rzeczywiście ktoś powinien się zabrać za przepisanie tego systemu, chociaż "machanie" myszką ma swój konkretny cel.

 • Marcin Banach
  Marcin Banach
  8 lat temu

  Skoro dostajesz poleconym to widocznie takie jest prawo. Możliwe, że mógłbyś zażądać żeby przesłali tobie dokument podpisany elektronicznie na twoją elektroniczną skrzynkę podawczą (Twój elektroniczny adres ale nie maila bo on nie mechanizmów potwierdzających dostarczenie przesyłki) Możesz skorzystać z darmowej na ePUAP-ie.
  CEIDG działa dobrze bo nie robił tego "potentat informatyczny" z Warszawy a prosta firma z Białegostoku, choć i tak system ma czkawkę na końcu i początku miesiąca jak dużo firm zawiesza lub likwiduje swoją działalność.
  PUE Zus-u też działa sprawnie.

 • BMBM
  BMBM
  8 lat temu

  Potwierdzam. Nie są wymagane żadne papiery przy najpopularniejszych domenach.

 • BMBM
  BMBM
  8 lat temu

  Ciekawa audycja, ale już nie przesadzajmy. Fakt, że ePUAP wydaje się trudny w obsłudze, ale jak już mamy ten profil, to aktualizacje danych firmy itd to nic trudnego, a nawet przyjemnie to idzie.

  To co dla mnie jest numerem jeden, jeśli chodzi o "bekę z polskiej informatyzacji", to system PFRON-u: https://www.sod.pfron.org.pl Sami pracownicy PFRON-u nie widzą jak to obsługiwać, generowanie jakiegoś klucza wymaga machania kursorem w prostokątnym polu, wszystko wymaga załączania później tego certyfikatu (system działa tylko na FF, IE i chyba Chrome), generalnie gryzie się i z linuxem i z osx. Kilka zrzutów ekranu z zaplecza w załączniku.

  A ABSOLUTNYM NUMEREM JEDEN TEGO "SYSTEMU" JEST TO, ŻE JAK SKŁADAM ZA JEGO POMOCĄ WNIOSEK, TO INFORMACJĘ O WYMAGANEJ KOREKCIE DOSTAJE SIĘ TRADYCYJNIE POLECONYM. TAK, NA PAPIERZE-POLECONY, NIE MAIL, NIE SMS, TYLKO POLECONY + INFORMACJA W SKRZYNCE SYSTEMOWEJ. Po co papier? Nie mam pojęcia.

  Do tego, jeśli ja jako osoba niepełnosprawna składam za pomocą tego "systemu" wniosek o refundację składek, to i tak raz w miesiącu otrzymuje kolejny list z potwierdzeniem wypłacenia :) Mistrzostwo.

  A i co do CEIDG - to to naprawdę fajnie działa i sprawdza się, tu Martin zdecydowanie przesadzasz o tej nieczytelności itd. Tam samo https://ems.ms.gov.pl dla spółek.

 • Stefan
  Stefan
  8 lat temu

  Jest sprawa, potrzebuje pomocy w rozwikłaniu pewnej zagadki o wolnym rynku, o tym że ludzie chcąc więcej, taniej i szybciej. Zatem następuje łączenie, łaćzenie i łączenie i powstaje wielka korporacja. Taki twór może naprawdę wiele i jest tak jakby czymś już narzucającym i kontrolującym.

  Np w tym dokumencie jest mowa o żywności: https://www.youtube.com/wat...

  a korporacje występują tu w kontekście tych złych (prawie jak w korporacja Umbrela w pewnym znanym filmie).

  Co o ty myślicie, czy korporacje i obranie złego kierunku w żywieniu to wina wolnego rynku czy wina regulowanego socjalistycznego rynku? Pomocy, ponieważ nie rozumiem tego zjawiska.

 • Sławomir Szmulik
  Sławomir Szmulik
  8 lat temu

  Witam,
  Co do dowodów to też polecam wyrobić wcześniej.

  Odnośnie wyborów to rzeczywiście miałem złe informacje i stara firma nawet nie przystąpiła do przetargu i system robi ktoś inny. Biję się w pierś za wprowadzenie w błąd.

 • Marcin Banach
  Marcin Banach
  8 lat temu

  Dobra rada dla wszystkich którym termin ważności dowodu kończy się w pierwszym kwartale 2015 wyróbcie sobie dowody wcześniej.

  Niestety muszę sprostować nieprawdę w tym roku wybory samorządowe są obsługiwane przez inną firmę niż zazwyczaj.

 • macbury
  macbury
  8 lat temu

  :)

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  8 lat temu

  Ja nie wiem jak to działa. Ale wiem, że chcą tych papierów. Onet jak wyśmiałem to zwalił winę na NASK.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  8 lat temu

  Właśnie.
  Ja tu gdzieś link dam stały, bo fajna aplikacja.

 • macbury
  macbury
  8 lat temu

  Propo informatyzacji:
  https://play.google.com/sto...
  Jeżeli chcesz słuchać enklawy na swoim telefonie!

 • Stefan
  Stefan
  8 lat temu

  Fajne dialogi, dobry podkład oraz bezcenne informacje o ePUPIE.

  Gość świetnie opowiada! Jednak brakuje mu Pop-filtra, dzięki niemu osiągnął by idealny dźwięk bez trzasków. Taki dźwięk bardzo by cieszył moje uszy :)
  * Tylko proszę Was, nie piszcie, że jak mi z tym źle to powinienem go sobie sam zrobić, bo to niczego nie zmieni :)

 • zajadacz
  zajadacz
  8 lat temu

  Żeby wydać kod authinfo do domeny nie trzeba skanu niczego, NASK tego nie wymaga. Firmy mają w tym interes, żeby nie przenosić od nich domen i dlatego żądają papierów. Wystarczy popatrzeć na serwisy premium.pl czy aftermarket.pl, gdzie authinfo jest od ręki.

 • stach
  stach
  8 lat temu

  Fajne, dzięki!

, żeby skomentować.