Obsadka i stalówka

Długość: 10min RSS

Tym razem o narzędziu które swój początek miało w kreśleniu liter, a nieco później posłużyło do stworzenia wielu komiksowych opowieści.

Marius

O grafice, tworzeniu, rysowaniu, opowiadaniu historii i innych takich.

 • Marius
  Marius
  8 lat temu

  Jest różnica.

 • Fantasmagoria-Czarnobrody
  Fantasmagoria-Czarnobrody
  8 lat temu

  A to jest jakaś różnica pomiędzy normalnym piórem na naboje i stalówką, która nie zmienia szerokości kreski nawet jak naciśniemy mocniej? To nie jest to samo?

 • Fantasmagoria-Czarnobrody
  Fantasmagoria-Czarnobrody
  8 lat temu

  Są też specjalne gumki do usuwania linii cienkopisu z kalki technicznej, a przy tuszu wymiękały.

 • Marius
  Marius
  8 lat temu

  Pióro nie zawsze ma tusz. W sensie trzeba je często rozpisać zanim się zacznie nim pisać. To mnie zniechęciło, bo jak mam krótką notatkę do zapisania na szybko to nie mam czasu na rozpisywanie pióra.

 • Marius
  Marius
  8 lat temu

  Z cienkopisami zawsze to czyściej.

 • Marius
  Marius
  8 lat temu

  No trzeba się jakoś kreować ;)

 • Marius
  Marius
  8 lat temu

  Pytanie było o doświadczenia w pracy z tuszem.

 • Marius
  Marius
  8 lat temu

  Ledwo wspomniałem o używaniu stalówek w komiksie. Jedno zdanie. A że manga to też komiks to nie widziałem sensu rozwijać tego w tym jednym zdaniu.

 • Pytajmierz
  Pytajmierz
  8 lat temu

  Tyle wywodu o używaniu stalówek w komiksach i ani słowa o mandze. A przecież to właśnie japońscy artyści komiksowi opanowali sztukę stalówkową do perfekcji. Co do mangi, to różni się pod wieloma względami od komiksów np. amerykańskich, choćby zubożoną ilością dialogów i przesytem ilości kadrów na scenę, co czyni ją bardziej filmowym medium (a nie tylko "wielkimi oczami", co twierdzą ludzie, którzy z mangą do czynienia nie mieli za wiele... chętnie wskażę sporo mang, w których oczy są zwyczajnych realistycznych rozmiarów i na odwrót - amerykańskich komiksów, w których duże oczy przeważają).

  Osobiście próbowałem swych sił ze stalówkami typu "kabura" i "saji" (które odznaczają się jednakową grubością linii bez względu na siłę nacisku), stalówkami typu "G" (ze zróżnicowanymi liniami, najczęściej używanymi do rysowania postaci w shounen mangach) i oczywiście stalówkami typu "maru" (których używa się do kreślenia cieniutkich linii tła bądź do rysowania postaci w shoujo mangach). Niestety po kilku latach prób w końcu sobie odpuściłem i teraz używam innych narzędzi.

  Pełen respekt dla artystów, którzy używają stalówek do rysowania linii; wiem, że to sztuka trudna do opanowania i kontrolowania. Ale też nie do każdego stylu rysowania stalówki pasują, dlatego jak wspomniał Marius, trzeba próbować wszystkiego.

  Jak dotąd "Grafikowanie" wydaje mi się być serią mało skupioną na detalach; przeważają raczej ciekawostki niż praktyczne porady. Aczkolwiek dla początkujących osób pewnie się przyda, także powodzenia w dalszym nagrywaniu.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  8 lat temu

  Ja używam tableta Galaxy Note...

 • Krzysztof z Bielska-Białej vel
  Krzysztof z Bielska-Białej vel
  8 lat temu

  Bardzo fajnie, Marius, że zacząłeś prowadzić vloga eksperckiego! Myślę, że to jeden z lepszych kroków, jakie można z tego miejsca wykonać! Powodzenia! Ja sam co prawda raczej niewiele z Twoich rad będę w stanie praktycznie zastosować (chyba że zrobisz kiedyś, i na niego trafię, odc. o typografii, wizualizacji, graficznych interfejsach użytkownika lub efektywnej komunikacji i współpracy z grafikiem), ale poszerzanie horyzontów także w teoretycznym aspekcie przy dobrym materiale nie tylko bywa przyjemne, lecz także pożyteczne potencjalnie bardzo.

 • Fantasmagoria-Czarnobrody
  Fantasmagoria-Czarnobrody
  8 lat temu

  Mam doświadczenia z rapidografem - okazało się, że tusz miał za duże frakcje i się rapidografy pozatykały, a były potrzebne do kreślenia odręcznych rysunków technicznych. Od razu rzuciłem się na cieńkopisy, a później pozwolono używać nam CADa. Więc tuszowce wymarły.

 • Waldek
  Waldek
  8 lat temu

  O fajnie. Będę oglądał.
  Ja używam pióra do pisania - tego na nabój też.
  Co do wygody - to lepiej niż długopisem. Tyle.
  Dzięki za odcinek.

, żeby skomentować.