Kapitalizm z ludzką twarzą

Długość: 97min MP3 (69,8MB) RSS

PolskiBus zupełnie inaczej rozumie wolny rynek niż jego konkurencja. Co się ciekawie zbiegło z tym, że Marcin Król przeprosił właśnie za wprowadzenie w Polsce kapitalizmu. I słusznie - wszyscy tęsknimy do kilkugodzinnych kolejek po kawę i kilkudniowych kolejek po meble.

Martin Lechowicz

Jest sprawa. Trzeba pogadać.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  7 lat temu

  Jest, ale to jest ciut bardziej skomplikowane.

  To trzeba zrobić tak:
  1. Z adresu http://www.enklawa.net/info... wziąć listen.pls
  2. Z listen.pls wziąć adres Icecaste'owego serwera.
  3. Pod adresem serwera jest strona ze statusem servera. W tym wypadku to jest: http://s2.radioboss.fm:8011/
  4. Z tej strony trzeba sobie wyparsować, czy leci coś pod Mount Point /live. Jeżeli tam są dane, to jest na żywo. Jeżeli nie ma, to leci autoDJ.

  To jest najpewniejsza metoda i gwarantuje, że będzie działać przy zmianach serwerów itd. Nawet z innymi radiami będzie działać.

 • macbury
  macbury
  7 lat temu

  Da radę, ale jest gdzieś jakieś info czy leci coś na żywo?

 • KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  7 lat temu

  Martin, wreszcie do czegoś doszliśmy. I tu nie ma co uciekać w semantyczne gierki. Integracja europejska (której obecnym wcieleniem jest Unia) posiada wielki pozytywny dorobek - nazywanie go komunistycznym to nadużycie (ukochane przez wolnorynkowców). Bez Unii ten dorobek jest nie do utrzymania - o czym się być może przekonamy jeśli kolejny wolnościowy guru Nigel Farage będzie miał okazję zrealizować swoje pomysły. Mam nadzieje, że to skończy ten wątek i zbitka "komunistyczna unia" trafi zbioru korwinizmów, gdzie jej miejsce.

  Jacek odnoszę wrażenie, że dla ciebie wszystko z czym się nie zgadzasz jest socjalistyczne. Wizy zostały wprowadzone i obowiązują z wielu różnych powodów z których niewiele ma jakikolwiek związek z lewicą. Oczywiście możesz mówić, że cokolwiek zostało zrobione przez rządy w historii ludzkości to socjalizm, ale absurdalności takiego twierdzenia nawet nie należy komentować. Zresztą, zniesienie wszelkich ograniczeń w migracji ludności to poziom utopii w który nawet polscy wolnościowcy nie wierzą.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  7 lat temu

  Działa na Galaxy Note.

  A będzie słuchanie na żywo? To by się przydało bardzo. Najfajniej by było jakby powiadamiało, że uwaga - leci audycja na żywo, chcesz posłuchać?

  To by było super fajne.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  7 lat temu

  Aha, czyli dziękujemy państwu za to, że dało nam wolność znosząc wizy, które samo wcześniej wprowadziło?

  To tak jak pisać, że skin uratował staruszkę - przestał ją kopać.

  Wolny przepływ kapitału, towarów i ludzi był i przed Unią Europejską (Wspólnoty Europejskie) i to był doskonały pomysł. Wszyscy na tym korzystali. Jeżeli koncepcja Unii na tym by poprzestała to ja jestem za wszystkimi nogami.

  Da korzystać z umów o wolnym przepływie tego i owego, a nie być w Unii Europejskiej. Czego przykładem są Norwegia, Islanda, Szwajcaria, Lichtenstein. Wszystkie te państwa doskonale na tym wychodzą. Mieszkańcu mogą sobie jeździć po Europie bez paszportu, ale nie muszą dodawać głupkowatych ostrzeżeń o cookies na stronach i mierzyć krzywizn banana.

  Nie, ja nie jestem przeciwko Europie wolnego handlu, Europie bez wewnętrznych granic, Europie przyjaznych, choć różnych narodów.

  Ja jestem przeciwko scentralizowanemu super-państwu z odgórnym zarządzaniem przez komisarzy. Z biurokracją o przerażających rozmiarach. Z zarządzaniem tak nieefektywnym, że legendy o nim krążą. Przeciwko obciążaniu narodów Europy zabójczymi podatkami po to, żeby wspierać rozwój według odgórnego klucza, bo to nie dość, że nieefektywne to jeszcze przekierowuje energię ludzi z budowania czegoś w świecie dla dobra innych ludzi na wypełnianie lawiny wniosków, formularzy i raportów, z uszczęśliwiania klientów na uszczęśliwianie urzędników.

  Nie, nie jestem za tym. Szkoda ludzi, szkoda tylu zmarnowanych możliwości, szkoda babci Europy.

 • stach
  stach
  7 lat temu

  To nie dzieki Unii istnieje wolny rynek, tylko dzieki Europejskiej Wspolnocie Gospodarczej (teraz nazwa EWG jest skrocona do Wspolnoty Europejskiej). Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein sa w EWG, a w Unii nie. Norweg, Szwajcar i Lichtensteinczyk (Lichtensteinczyk?) moga bez potrzeby zadnej wizy zalozyc firme w UK. Unia Europejska to jest wlasnie socjalistyczna czapa nalozona na wspolny europejski rynek.

  Ciekawy jest ten argument o wizach. Wiza to nic innego jak element socjalizmu, biurokratyczna kontrola nad tym kto moze sie gdzie przemieszczac i gdzie pracowac. I teraz uniaki (uniaki, hehe) mowia: dzieki socjalistycznej Unii likwidujemy socjalistyczne wizy. Gdybyscie ich nigdy nie wprowadzili nie trzeba byloby ich likwidowac.

 • KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  7 lat temu

  Szykuj rekina. Człowiek który nie dostanie wizy może sobie najwyżej założyć nogę na nogę.

  Dlaczego utożsamiasz UE tylko z socjalizmem? Ona daje multum możliwości, co nawet wolnorynkowcy powinni docenić. Wolny przepływ kapitału, towarów, usług i ludzi to też socjalizm?

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  7 lat temu

  Kiedyś zrobiłem audycję, gdzie czytałem punkt po punkcie główne tezy manifestu komunistycznego. I okazało się, że w zasadzie to wszystkie postulaty są spełnione.

  Więc nie wiem gdzie tu to umiarkowanie.

  Jak ci złodziej na ulicy zabierze połowę pieniędzy to go nazwiesz "umiarkowanym złodziejem"? Może i tak. Ale dla mnie umiarkowana ingerencja państwa w prywatne życie obywateli to 10% a nie 50%. 50% to jest umiarkowana niewola.

  Która niekoniecznie musi przeszkadzać. Wiele osób sobie chwali życie pod opieką urzędników od kołyski do grobu.

  Według ciebie to socjalizm Unii Europejskiej umożliwia prowadzenie brytyjskiej spółki Polakowi? A może to słona woda? A może mgła w Londynie?

  Nie za bardzo wiesz o czym mówisz. Spółkę w UK może założyć i prowadzić równie dobrze każdy spoza Unii, wszystko jedno gdzie mieszka. Czy Wielka Brytania należy do Unii czy nie, zasady są te same.

  Zresztą argument jest absurdalny, bo sprowadza się do tego: swobodę działań handlowych zawdzięczamy interwencjonizmowi.

  Znaczy: to nie dzięki wolnemu rynkowi mamy wolny rynek, ale dzięki... ograniczeniom nakładanym na wolny rynek!

  No to tak jakby powiedzieć, że żona zawdzięcza zdrowie temu, że się ją bije.

  No, jak ktoś kocha bicie, to widzi w nim powód całego dobra na świecie, ale płaszczyzny do rozmowy to ja tu żadnej nie widzę. To nie rozmowa, tylko propaganda. I do tego marna jakaś.

  Niech mną rekin żongluje, jeżeli tu widzę chociaż źdźbło sensu.

 • KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  7 lat temu

  Jacek, doprecyzuj bo nie rozumiem twojej wypowiedzi.

  Martin, nie wiem co twoja wypowiedź ma wspólnego z tym co napisałem. Odnosiłem się do twojej wypowiedzi:

  "Polska weszła do odbytu Unii Europejskiej gdzie praktycznie jest komunizm, to jest Związek Radziecki wszystko, jest centralne planowanie."

  Powtórzę: ten "komunizm" umożliwia Polakom prowadzanie firm w dowolnym państwie Europy Zachodniej, pozwolił na migrację ludności na bezprecedensową skalę. Jeśli do tego dodamy np. unijny zakaz pomocy publicznej (który wykończył polskie stocznie) to ta teza jest co najmniej groteskowa.

  W dodatku jeśli tak stawiasz sprawę to gdzie tu jest przestrzeń na dyskusję? Bo jeśli dla ciebie umiarkowane unijne rozwiązania to już komunizm, to jak można rozmawiać o czymś co jest od nich nawet nieco tylko na lewo? I tak, w polskich warunkach nazywanie kogoś komunistą jest raczej obraźliwe. Szczególnie jeśli ktoś nim w oczywisty sposób nie jest.

 • macbury
  macbury
  7 lat temu

  Btw. Testowalem tylko na nexus 4 i emulatorze, wiec jezeli ktos znajdzie jakies bugi mozna je zglosic tutaj:
  https://github.com/macbury/...

 • stach
  stach
  7 lat temu

  "A wiesz dlaczego mozesz prowadzic firme w UK?" Powiedz mi, jak to jest ze mozna prowadzic firme na Antypodach, a ani Australia ani NZ nie sa w Unii?

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  7 lat temu

  O!
  Lecę wypróbować...

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  7 lat temu

  Komunizm to wyzwisko?

  No to jak mam określić poglądy komunistyczne, skoro słowo "komunizm" źle się kojarzy? W Hiszpanii zdecydowana większość społeczeństwa i polityków ma poglądy po prostu zwyczajnie komunistyczne. I nie mówię tego w tonie obraźliwym - po prostu fakt stwierdzam. Ja nie wiem czy oni się określają komunistami czy używają innego słowa, ale co za różnica czy powie "ziemniak" czy "kartofel" - o to samo chodzi.

  Z całej Europy Zachodniej Brytyjczykom najdalej do komunistycznych ideałów, i nawet mimo tego, że socjal kochają jak własne dziecię, to przekonanie o konieczności wolnego rynku, wolnego handlu i ochrony własności prywatnej jako podstawy funkcjonowania społeczeństwa jest dla nich tak fundamentalne, że to co przechodzi w Hiszpanii na wyspach nie przejdzie.

  No, chyba, że w Szkocji...

  Więcej o Hiszpanii opowiada AgenTomasz i robi to fajnie i z dużym dystansem. Polecam do poduszki.

 • KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  KtośUprzednioZnanyJakoPakun
  7 lat temu

  Szczerze mówiąc, lekko zdziwiła mnie ta audycja. News o
  autobusach był jakby odpowiedzią na moje pytanie, zadane pod audycją o Ukrainie - Jaki interes mają przedsiębiorcy w wolnym rynku? Mówiąc szczerze, takiej odpowiedzi się nie spodziewałem, ale mi w sumie pasuje.

  W dodatku naprawdę chcesz budować "kapitalizm z ludzką twarzą" wyzywają różnych ludzi od komunistów? Sam krytykujesz radykalizm wolnorynkowy a jak przychodzi co do czego, to Unia Europejska =
  Komunizm. A wiesz Martin, dlaczego możesz prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii? Dlaczego miliony Polaków mogła spróbować życia na Zachodzie? Nazywanie tego komunizmem jest trochę nie poważne.

  W końcu, czy ty czytałeś ten wywiad z prof. Królem? Gdzie on przeprasza, za zlikwidowanie w Polsce komunizmu. On przeprasza za kapitalizm
  taki, jaki jest teraz. Ten fragment oddaje chyba sedno sprawy:

  „Pamiętam świetnie wizytę u Tadka Syryjczyka, który był wtedy
  ministrem przemysłu. Pytam go: ''No a jak tam Nowa Huta?''. On na to z dumą: ''Zbankrutuje w pół roku, bo wolny rynek ją skasuje. I będzie prywatna''.

  Aha. A zapytał pan, co z tymi ludźmi?

  Nie musiałem pytać. To było dla nas oczywiste, bo działała ta straszliwa fikcja. Przekonanie, że wolni ludzie sami znajdą swoje miejsce. I że wolna gospodarka wchłonie każdą liczbę pracowników, wystarczy ją rozruszać. Co się po części stało.

  Gdzie się stało? W Łodzi na Bałutach? W dawnych pegeerach? Drugie pokolenie żyje z zasiłków.

  - Zabrakło nam wyobraźni.”

  Co równie ciekawe, ten wywiad obala mit funkcjonujący w środowiskach wolnorynkowych, jakoby politycy nie znają ich „oświeconych pism” z Hayekiem na czele. Otóż znają, czego efekty niestety widać.

  http://wyborcza.pl/magazyn/...

 • stach
  stach
  7 lat temu

  Jak się teoretyzuje, to nawet C++ jest fajnym językiem programowania.

 • macbury
  macbury
  7 lat temu

  EnklawaPod dla androida już jest:
  https://play.google.com/sto...

 • Stefan
  Stefan
  7 lat temu

  Jeśli teraz, przy tak małej liczbie ataków na lotniskach i w samolotach, policzę jakie jest prawdopodobieństwo ataku to pewnie wyjdzie, że jest znikomo małe. Jednak jeśli ta irracjonalna kontrola by została zniesiona to natychmiast wskaźniki uległyby zmianie, nie wierzę, że pozostały by na tym samy poziomie. Z tego wysnuwam wniosek, że dzięki tej paranoi jest bezpieczniej. Podobna sytuacja jest w bezpieczeństwie lotów - dlatego są takie bezpieczne ponieważ jest bardzo restrykcyjna kontrola papierologiczna, techniczna i nawet samej obsługi.
  Dlatego jeśli ktoś twierdzi, że coś jest bezpieczne i cała "oprawa zabezpieczająca" jest irracjonalna i powinna być zniesiona - wtedy może być w wielkim błędzie. Nie oznacza to, że może nie mieć racji, po prostu trzeba to sprawdzić i udowodnić ewentualną irracjonalność.

 • stach
  stach
  7 lat temu

  No i jak zwykle nie wstałem na Sprawę - ale u mnie jest 5 rano gdy Martin nadaje.

  Ten dzingiel "Nie rzucim ziemi...skad masz drut..." jest genialny. Szedłem dzisiaj po ulicy i powtarzałem sobie "Nie rucę ziemi...skąd mam drut", chociaż rzuciłem Ziemię Skąd Mój Drób już ładnych parę lat temu. Musiałem głupio wyglądać z takim bananem na twarzy.

  Wogóle audyja jest genialna i tyle. Nie ma takiej w radiu na K.

, żeby skomentować.