Jak znaleźć dobrą muzykę

Długość: 69min MP3 (49,5MB) RSS

W tym odcinku śmiałe tezy muzyczne wygłasza Martin, Krawiec oraz Skała. Przypominamy też próbki najpiękniejszych przebojów oraz mniej pięknych przebojów.

Starszyzna Enklawy

Co tydzień w poniedziałek prowadzący programy w Enklawie zbierają się, aby udzielać słuchaczom rad. Stąd nazwa: rada starszych. Poza radami rozmawiają na temat wolności, tworzenia, konformizmu, projektów, pomysłów i wszystkiego co jest fajne w Enklawie.

 • Stefan
  Stefan
  6 lat temu

  Chciałbym dodać, że twierdzenie jakoby się nic ciekawego w muzyce nie działo i tylko dawniej potrafili tworzyć jest wg mnie całkowicie bezzasadne i wynika wyłącznie z lenistwa w przeszukiwaniu ogromnych zasobów muzyki współczesnej. Skoro wg Szkoły Tworzenia jakieś 10% tego co powstaje jest dobre, a teraz mamy ludzi, no więc i twórców wielokrotnie więcej to logicznym jest, że te cuda dziś powstają, tylko dostęp do nich jest utrudniony, właśnie przez tak bogate zasoby muzyczne.

  Postawmy sprawę jasno. Powinniśmy narzekać na trudności w znajdowaniu tego co nam się spodoba. Jak tak ktos powie to nawet się nie czepnę, bo to będzie prawdą.

 • macbury
  macbury
  6 lat temu

  Ja polecam https://soundcloud.com/sear...

 • Stefan
  Stefan
  6 lat temu

  Było chwile o zespole Kat i trzeba przyznać, że udał im się jeden utwór.
  Melodia i tekst są bardzo dobrze dobrane.

  https://www.youtube.com/wat...

 • Stefan
  Stefan
  6 lat temu

  Stefan poleca na gorące dni: https://www.youtube.com/wat...

 • msciwoj
  msciwoj
  6 lat temu

  Muzyka tworzona w Polsce była do pewnego momentu dobra, potem coś się stało i była niedobra, ale na szczęście od niedawna zaczęły się pojawiać bardzo dobre zespoły, zarówno w tak zwanym głównym nurcie, jak i na jego obrzeżach.
  Audycja nosi tytuł "Jak znaleźć dobrą muzykę". Moja główna rada: sprawdźcie serwis streamingowy Wimp. Pewnie wielu słyszało o Spotify - Wimp działa tak samo, ale więcej tam dobrej, polskiej muzyki oraz łatwiej odkryć coś nowego, dzięki niestandardowym playlistom przygotowywanym przez pracowników serwisu. Działa to tak, że płacisz 20 zł na miesiąc i możesz słuchać i pobierać wszystko, co tam jest za darmo. Wszystko legalnie, nie tak jak jakieś torrenty czy chomikuj. Twórcy i wytwórnie dostają swoje.
  Trochę konkretów.
  Odkryciem ostatniego roku są bez wątpienia The Dumplings - dwójka licealistów z Zabrza. Tworzą rodzaj nowoczesnego electro-popu - niezwykle ciekawe, ale nie męczące kompozycje, których dobrze się słucha. Jeśli chcecie posłuchać, polecam wersje z płyty - są lepsze od wcześniejszych, a w szczególności "Słodko-słony cios", "Nie słucham" i "Waiting for the Summer". Są dostępne w serwisie Wimp.
  Co do innych bardziej popowych wykonawców, to z ostatnich paru lat mogę polecić np. Melę Koteluk, Czesława Mozila, Marcelinę, Julię Marcell, Piotra Roguckiego, Monikę Brodkę (po metamorfozie, czyli ostatnie dwie płyty).

  Jeśli chodzi o trochę ostrzejsze granie, to moim ulubionym zespołem ostatnich lat jest Luxtorpeda. Niektórzy powiedzą, że ich teksty są pretensjonalne - ja jednak uważam, że są dobre, choć z pewnością nie lekkie i przyjemne. Można się trochę nad nimi zastanowić. Moi ulubieńcy to "Pusta studnia", "Wilki dwa", "JUZUTNUKU" oraz "7 razy".
  Dla miłośników czegoś bardziej z jajem - zdecydowanie Doktor Misio - rockowy zespół z interesującymi tekstami. Uwielbiam "Dziewczyny" - "bo nawet ładne dziewczyny chcą tylko wyjść za mąż, więc ja też wychodzę i idę do domu", polecam też "Mr chuj".

  Co do innych troszkę ostrzejszych brzmień, zdecydowanie Lipali (i "Jeżozwierz" oraz "Popioły") -kolejny dobry polski zespół. I moim zdaniem Coma dalej trzyma poziom.

  Dla miłośników nowoczesnego bluesa - Natalia Sikora - choć to jest bardzo specyficzna muzyka.

  Jeśli chodzi o muzykę zagraniczną, polecam (już hurtem) Haim, Sistrionix, Paramore, Imagine Dragons, The Foals, The Invalids. Oraz ogółem polecam przeszukać playlisty Wimpa.

  Ja znawcą nie jestem, ot, podzieliłem się tym, czego sam słucham.

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  6 lat temu

  Tak? Też czytasz książki wyłącznie na Kindle, jeździsz rowerem elektrycznym i rozliczasz się z ludźmi przez bitcoin?

  Heh, pokaż mi tu kogoś kto używa nowoczesnych technologii więcej niż ja...

 • sprae
  sprae
  6 lat temu

  Myślałem, że mam początki hipsteryzmu. Lecz przy martinie jestem piewcą nowoczesności.

, żeby skomentować.