-- > CZŁOWIECZEŃSTWO <---

Długość: 7min MP3 (17.6MB) RSS

Człowieczeństwo moje, Twoje, Twojego chomika, czy innego szczura ;)

tomek

Kamil Stoch vs Adam Małysz

 • mac
  mac
  10 lat temu

  Oby, bo już niedługo będą 2 tygodnie od ostatniego odcinka a szkoda, żeby podcast został zakopany :D

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Oj, nie potrafię Ci odpowiedzieć. Sam myślałem, że będzie to szybciej, a na pewno regularniej, ale jednak się przeliczyłem. Zwyczajnie doskwiera mi brak czasu :(

  Miejmy nadzieje, że już niedługo ;)

  Jednak nie można powiedzieć, że całkowicie się wyłączyłem z enklawy, bo czasami odsłuchuje inne audycję w czasie jazdy samochodem ;)

 • fistachu
  fistachu
  10 lat temu

  Jest wykształcony sugeruje to, że się wykształcił lepiej powiedzieć, że sokół po prostu posiada wzrok.

 • mac
  mac
  10 lat temu

  Kiedy kolejny?

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  10 lat temu

  I przypomnę jeszcze, że po każdym nowym odcinku głosujący może zmienić zdanie...

 • Martin Lechowicz
  Martin Lechowicz
  10 lat temu

  Słusznie.

 • Kasia
  Kasia
  10 lat temu

  to co piszesz jest dosyć logiczne i zgodne z prawdą. I mam wrażenie, że jest w tym coś z trywializowania. Przypomniało mi to pewien cytat (wybacz, że nie piszę swoimi słowami ale te wydają mi się tutaj najbardziej odpowiednie):

  "...ci, którzy dzielą moje ziemie, sądzą że je poznają. Są tam - powiadają - owce i kozy, pola jęczmienia , domostwa i góry - i co więcej? I ubodzy są, bo nie posiadają nic więcej. I czują chłód.
  I odkryłem, że podobni są do człowieka, który kraje trupa. Pokazuje wszem wobec — powiada — czym jest życie:
  to tylko mieszanina kości, krwi, mięśni i wnętrzności.

  A tymczasem życie było owym światłem oczu, nieodczytywalnym już w popiele. A tymczasem moja ojcowizna to zupełnie co innego niż owce, pola, domostwa i góry; ale to, co nad nimi panuje i co je wiąże ze sobą. Ojczyzna mojej miłości"

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Chyba mam pomysł na kolejny podcast. Właśnie mi go podałeś :)

  Mózg jest procesorem i przetwarza to, co może w aktualnym stanie. W takim razie jak wytworzyły się mechanizmy, np: "palce" by mógł mózg przetworzyć modelowanie relacji przestrzennych ruchów palców.

  Jestem zdania, że determinacja chęci przetrwania rozwinęła nam m.in. palce w takim stopniu jak teraz widzimy. Nie każdy potrafi wykorzystać palce w takim samym stopniu co i my. Nie każdy potrafi modelować palcami tak jak i my, ponieważ struktura kości nie jest taka sama, ale podobna, jednak nie na tyle by poruszać nimi tak jak i my.

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Nie. Mózg odpowiada za to, że potrafisz nimi poruszać ;)

 • Aliktus
  Aliktus
  10 lat temu

  Mózg odpowiada za to, że mamy palce?

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Tak. I za to odpowiada lewa dolna część mózgu ;)

 • Aliktus
  Aliktus
  10 lat temu

  Mamy jeszcze palce. To też jest dość ważne.

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Dziękuje za komentarz.

  Będę się starał ujmować tą retorykę ;) Do czasu jak się nie przejęzyczę :]

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Różnice które wywodzą się z wykorzystywanego potencjału jakim jest mózg.

  (Podejmowanie decyzji)Jasne jest, że człowiek jest jedyną istotą na ziemi, która zarazem jest najbardziej empatyczna, jak również zbrodnicza na skale światową. W zależności od doznanych bodźców w dzieciństwie, wychowania i genetycznego ciągu danych przesłanych poprzez drzewo genealogiczne - tak będzie postępować człowiek. Może dobrze, a może i zbrodniczo. (Przenośnia)Wszystko zależy od kształtu mózgu i połączeniu synaps.

  (Rzemiosło/Zdolności manualne) Aktywuje się pewna część z mózgu podczas wykonywania

  (Mowa/pismo/gramatyka/ortografia) Aktywuje się pewna część z mózgu podczas wykonywania
  (Analiza/Synteza/Myślenie) Aktywuje się konkretna część w mózgu

  I wszystko inne..

  Oczywiście Mowa, pismo itd można również podpiąć pod analizę i syntezę - Koniec końców, chce powiedzieć, że WSZYSTKO to co robisz jest uzależnione od tego czy możesz wykorzystać związane z tym terytorium mózgu.

  W młodym stadium "człowieka" nie ma różnicy pomiędzy zdolnościami manualnymi małpy. Z czasem postępuje progres. Małpa się zatrzymuje, człowiek idzie dalej.

  Gdyby nie wykorzystanie pewnej części mózgu, nie mogła byś pisać, czytać, czuć bólu, widzieć, analizować to co widzisz, zrozumieć mowę, gramatykę, zapamiętać, poruszać się... DOSŁOWNIE WSZYSTKO.

  To, że nie masz uszkodzonych gałek ocznych, nie oznacza, że będziesz widziała. TO tylko oznacza, że mechanizm który jest w owych gałkach może być rzucony dalej do analizy/syntezy przez MÓZG. Nie masz wykształconych miejsc odpowiedzialnych za wzrok, to nie będziesz potrafiła przetworzyć to co on "widzi".

  Mózg się rozwija różnie u człowieka. Natomiast geny dodatkowo, schemat ciała, mogą być niepełne i reasumując odwrotnie - możesz mieć pole do manewru, ale nie wykorzystasz go w pełni, bo narzędzie np: wzroku(jak już opieramy się na tym przykładzie)będzie zdeformowane.

  To działa w obie strony.

  I to podałem jako:"nie macie wrażenia, że wszystko to ma ścisły związek z mózgiem?"(czy jakoś tak) ;)

  Mogłem to ująć w podcaście, ale stwierdziłem, że to co zostało powiedziane jest wystarczające. Podcast wówczas miałby znaczą ilość minut ;)

  WSZYSTKO TO CO POTRAFIMY ODPOWIADA OSTATECZNIE NASZEMU POTENCJAŁOWI,JAKIM JEST MÓZG.

  A, mózg mamy my i inne zwierzęta, tylko nie każdy wykorzystuje go w tym samym stopniu - to była esencja tego co chciałem powiedzieć poprzez to co usłyszeliście w podcaście.

  PS. Dziękuje za komentarz ;)

 • Aliktus
  Aliktus
  10 lat temu

  Jak już chcesz być ideologicznie obojętny, to nie mów, że u sokoła "wykształcił się" wzrok, bo to już sugeruje ewolucję. Lepiej powiedzieć, że "jest wykształcony".

 • Kasia
  Kasia
  10 lat temu

  Genialny pomysł na temat audycji. Trochę nie do końca podoba mi się wykonanie (nie wiedzieć czemu - ciągle ten ironiczny ton i brak opowiedzenia się jednoznacznie za którąś ze stron sporu), ALE..

  ..bardzo dobrze na początek.

  Przydałoby się rozwinąć cześć o różnicach, w której podałeś tylko.. empatię. Jakby się lepiej przyjrzeć, tych różnic jest jeszcze bardzo wiele. Może by tak druga część "człowieczeństwa"? ;)

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Dziękuje za doinformowanie ;)

 • mac
  mac
  10 lat temu

  Bo te statystyki, w przeciwieństwie do gwiazdek które są przypisane do odcinka, odnoszą się do całego podcastu. Bo nimi ludzie oceniają ogół twojej podcastowej pracy, nie ten konkretny odcinek.

 • Tomek
  Tomek
  10 lat temu

  Chyba źle dodałem podcast. Niby jest rozróżnienie na dwa odcinki, ale wciąż mam te same statystyki dotyczące "zalegalizowania, dojrzenia i spuszczenia", które są w pierwszej audycji "serio?". Chyba, że tylko ja to widzę...

, żeby skomentować.