#1 Koncentracja

Długość: 20min MP3 (18,8MB) RSS

1 dzień z 365

Czarnobrody

Na pełnej...

 • Michał
  Michał
  4 lata temu

  Co do białych znaków. C++ definiuje akceptowane znaki (subset ASCII zawierający 96 znaków), i definiuje, że każdy kod źródłowy powinien być przekonwertowany do tego subsetu. Ale samą konwersja jest "implementation defined". Spotkałem się, że kopiując coś z www, można skopiować znaki, których w co nowszych edytorach nie widać, są białe - ale nie są uznawane za białe znaki. Bywały też całkiem normalne znaki, pokazywane przez czcionkę ale zmapowane zupełnie gdzie indziej (np. nie ma widocznej różnicy między v i greckim \nu). Kompilatory potrafiły zgłupieć i źle konwertować - co generowało błędy nie zawsze związane ze znakami. Dobrze się upewnić, że edytujemy w czystym ASCII a nie w UTF8 czy innym złożonym systemie.

  A byłbym zapomniał - białe znaki są jednym z faszyzmów programistki :D Programiści potrafią wytykać w recenzjach kodu, że zostawiłeś niepotrzebne wolne znaki na końcu linii, że używasz w projekcie tabulacji zamiast spacji lub na odwrót, czy między "if" i "for" a nawiasami powinna być spacja, itp, itd. Coding guidelines często szczegółowo opisują ile białych znaków i jakich należy użyć w poszczególnych sytuacjach...

 • Fantasmagoria-Czarnobrody
  Fantasmagoria-Czarnobrody
  4 lata temu

  Kompas będę prowadził tak długo jak będę robić podcasty. Reszta to takie eksperymenty. Najwięcej czasu zjadł mi ostatnio podcast Rozmowy, bo popełniłem błąd z mikrofonem i musiałem wycinać echo, a później czyścić swój głos.

 • 513ry
  513ry
  4 lata temu

  Code Blocks to moje ulubione IDE na windowsa, u mnie działą :p.
  Nie dołuj się tak tymi studiami bo zwarjujesz. Ja stwierdziłem ,że walą mnie oczekiwania ludzi i zacząłem się rozwijać na własną ręke. I chociaż dalej czuje się głupi to mam perspektywe, patrząc na ludzi po studiach ,że mógłbym być dużo głupszy. Chociaż w sumie zawsze byłem odporny na głupote z zewnątrz, tylko nie tą z wewnątrz. W efekcie nie moge się nawet tłumaczyć, że jestem głupi bo ktoś mi tak nagadał ^^.
  Swoją drogą, teraz prowadzisz trzy podkasty czy porzucasz kompas?

, żeby skomentować.