Poradniczek dla prowadzących

Chcesz prowadzić własny podcast? Videocast? Blog? Komiks? Prowadzisz już jakiś? Ten poradniczek jest dla ciebie.

W Enklawie możesz bardzo łatwo zostać prowadzącym. Każdy zalogowany użytkownik może stworzyć własny program - wystarczy wejść tutaj i wypełnić formularz.

Ale zanim klikniesz przeczytaj co mam do powiedzenia. To nie są rady kogoś kto poczytał w internecie albo nauczył się w szkole, ja wiem o czym mówię. Jestem jednym z pierwszych podcasterów w Polsce. Do mikrofonu gadam od 2005 roku i nagrałem tysiące godzin programów. Stworzyłem kilka programów, dwa radia internetowe, piszę blogi, rysuję komiksy, nagrywam piosenki. Moje nagrania miały słuchalność od 10 osób do miliona.

Więc posłuchaj zanim zaczniesz.

Jak żyć?

Zacznę z grubej rury: prowadzący jak sama nazwa wskazuje musi prowadzić. Jeżeli oczekujesz, że słuchacze będą ci dawać tematy - nie zaczynaj. Jeżeli liczysz na dzwoniących do audycji, że poprowadzą audycję - nie zaczynaj. Jeżeli nie masz nic do powiedzenia sam z siebie - nie zaczynaj.

Jeżeli piszesz, śpiewasz, nagrywasz, rysujesz - nie robisz tego dla siebie. Albo inaczej: albo robisz to dla siebie albo robisz to dobrze. Naprawdę chcesz gadać dla siebie? To po co ci mikrofon? Użyj lustra!

Mikrofon jest od tego, żeby usłyszeli cię inni. Jak potrzebujesz się tylko wygadać, a słuchacze cię w ogóle nie interesują to idź do psychologa. Enklawa jest dla słuchaczy, nie dla nadającym. To ty masz służyć słuchaczom, nie oni tobie.

Czy to oznacza, że masz się we wszystkim podporządkowywać słuchaczom? Gdzie tam! Przecież to ty jesteś prowadzącym! Ty jesteś kierowcą, to ty masz wybierać drogę i trzymać kierownicę. Oni tylko jadą z tobą. Jak kierowca prowadzi pewnie, jedzie płynnie, prowadzi w fajne miejsca, których dotąd nie znałeś, to będą jeździć częściej. A ty poczujesz jaką można mieć satysfakcję z takiej wycieczki.

Jeżeli nagrywasz, rysujesz, wymyślasz, albo chcesz zacząć, to zwykle robisz to z wewnętrznej potrzeby. Z pasji. Z czegoś w środku co pcha cię do tworzenia. Masz coś do powiedzenia i chcesz to powiedzieć. A może po prostu lubisz pogadać, dzielić się emocjami. Może chcesz wpływać na ludzi, zmieniać świat.

To wszystko są rzeczy, które Enklawa promuje! Tematyka programów jest od gier komputerowych do Boga, ale wszystkich łączy przekonanie, że człowiek powinien ruszyć dupę. Człowiek ma prawo być sobą, robić rzeczy inne niż wszyscy, żyć inaczej niż wszyscy!

Więc czy gadasz o grach czy o Bogu, zaakceptuj fakt, że jesteś inny i rób swoje głośno i z przekonaniem. Nie jako propagandę - tego w Enklawie nie zniosę - ale jako dzielenie się sobą z innymi. Pamiętaj, że oni też są inni, różni, różnorodni. Daj im prawo do własnego zdania. Nie tylko prawo - zachęcaj ich do tego!

Enklawa to młodsza siostra innego radia, które założyłem - radia Kontestacja. Kontestacja też promuje wolność, indywidualizm, prawo do niezależnej myśli i swobodnego działania. Ale Kontestacja to wykłady, Enklawa to ćwiczenia praktyczne. Dlatego tutaj mniej rozważamy kwestie wolności, a bardziej pokazujemy jak fajnie jest z niej korzystać!

Jak się robi odcinki?

To dłuższy temat. O tym napiszę oddzielnie jak znajdę chwilkę.

Na razie możesz przeczytać ten wstęp.

Pamiętaj, że Enklawa załatwia większość trudnych rzeczy: hosting, administrację, wysyłkę, pliki RSS, prezentację i nawet słuchaczy.

Ty musisz tylko dostarczać pliki MP3 (albo filmy, albo obrazki albo tekst)!

Moja droga do sławy

Jeżeli po tym wstępie dalej ci się pomysł podoba i czytasz dalej, powiem ci teraz jak wygląda droga prowadzącego w Enklawie.

Najpierw musisz wymyślić program. Technicznie rzecz biorąc program to tytuł, opis i obrazek. Mniej technicznie: program to obietnica, że będziesz nagrywać/tworzyć/pisać/rysować regularnie na dany temat i w jakimś swoim stylu. Że będzie ciągle coś nowego, ale ciągle coś znanego.

Żeby zacząć musisz tylko wejść tutaj i wypełnić co trzeba.

Jeżeli masz już swój podcast i masz do niego RSS, wpisz w odpowiednie pole pełny URL, np: http://www.podcast.pl/kasza.xml Dzięki temu możesz zaimportować już istniejące odcinki, i - co ważniejsze - nowe odcinki, które pojawią się w twoim pliku RSS, będą się automatycznie dodawać do Enklawy.

Jeżeli publikujesz na YouTube system działa analogicznie: tyle, że zamiast pliku RSS podaj pełny adres do swojego kanału, np: http://www.youtube.com/AbstrachujeTV

Jeżeli nie chcesz nic synchronizować ani importować zostaw te pola puste.

To jest twój program. Możesz mieć kilka programów. Ale nie polecam, bo nawet jeden to kupa roboty. Po kilku pierwszych odcinkach zawsze przychodzi pierwsze zniechęcenie (zawsze - nie ma na to mocnych) i wtedy nawet jeden program wydaje się przytłaczającym obowiązkiem. Trzeba ten okres wytrzymać i robić swoje. Ten świat nas przyzwyczaja do szybkich efektów, ale w rzeczywistości nic wartościowego nie powstaje szybko. Dlatego jakieś 9 na 10 podcastów umiera zanim pojawi się dziesięć odcinków.

Jeżeli stworzyłeś nowy program, nie zdziw się, że jeszcze go nie widać. Pojawi się dopiero kiedy wyślesz pierwszy odcinek.

Odcinki wysyła się w tym samym miejscu, czyli tu. Wybierz z listy swój program (zwykle masz tylko jeden). Na dole znajdziesz przycisk: Dodaj nowy odcinek...

Kiedy go naciśniesz, zobaczysz trzy możliwości: możesz dodać plik zewnętrzny, możesz wysłać plik na serwer i możesz dodać filmik, który wcześniej dodałeś do YouTube.

Niezależnie od tego co wybierzesz, musisz podać tytuł i opis odcinka. O wymyślaniu dobrych tytułów można napisać długą książkę (może kiedyś napiszę), więc tutaj tylko powiem tyle, że główną rolą tytułu nie jest informować. Główną rolą tytułu jest przyciągać.

Choćbyś miał do powiedzenia najmądrzejszą rzecz na świecie, choćbyś wymyślił kawał, po którym ludzie dostają skrętu kiszek ze śmiechu, nic to nie da jeżeli nie zwrócisz najpierw na to uwagi ludzi.

I tu jest problem: zwracanie na siebie uwagi jest sprzeczne z naszą polską naturą: cały system edukacyjny wychowuje nas do tego, żeby stać w kącie i robić co każą. Gorzej: zwracanie na siebie uwagi wydaje nam się lekko obrzydliwe, kojarzy się z natrętnym inkwizytorem.

I czasem słusznie.

Ale tylko czasem. Bo w większości przypadków to nie żadna mądrość życiowa, tylko nasz wbity w łeb odruch Pawłowa. W dodatku kompletnie absurdalny, bo zwracanie uwagi innych na coś, co im chcemy dać, to normalna część życia. Czy jest coś złego kiedy rolnik krzyczy "kupujcie świeże, soczyste, dojrzałe pomidory" zamiast wystawić odrapaną tabliczkę z napisem "pomidory" i czekać aż ktoś podejdzie?

Krótko mówiąc: przyciągający tytuł to nic złego. Oszukiwanie to coś złego.

Przyciągaj - ale nie oszukuj. Zwracaj uwagę - ale nie kłam.

No jest z tym problem, powiem szczerze. Nie mieliśmy w Polsce kiedy się nauczyć tej umiejętności, więc miotamy się często ze skrajności w skrajność. Albo się nie reklamujemy, albo się reklamujemy przesadnie. W tym nie jestem dobry. Mimo, że tyle się naprodukowałem jestem w tym gorszy niż większość z was.

Oprócz pliku audio (podcast) możesz opublikować w odcinku plik video. Pliku video nie można wysłać na serwer, musi być już gdzieś w internecie i musi być do niego link. Jeżeli podasz oba pliki jednocześnie, pojawia się na stronie w dwóch wersjach. Jeżeli podasz tylko plik video, sprytne roboty z Enklawy skonwertują go do pliku MP3 tak, żeby ci co wolą tylko słuchać, też mogli. Gorzej będzie jak ktoś wymyśli program pod tytułem "Pantomima dla każdego" albo "Kurs języka migowego", ale jak do tej pory nie było tego problemu.

Każdy odcinek może mieć swój własny, oddzielny plik graficzny. Może, ale nie musi (chociaż fajnie by było gdyby miał). Jeżeli go dodasz, pojawi się na stronie zamiast ilustracji do programu.

Poprzednie odcinki możesz dowolnie edytować albo usunąć. Wszystko w tym samym miejscu, czyli tu. Wybierz "Zarządzanie odcinkami", potem z listy wybierz odcinek z których chcesz to zrobić, a dalej już łatwo. A jeżeli chcesz edytowany odcinek wywalić, musisz wpisać w polu "usunąć odcinek?" słowo "confirm" i nacisnąć "Gotowe!". Wiem, to trochę dziwne, ale dzięki temu nikt nie skasuje sobie przypadkiem odcinka, który ma już 120 komentarzy.

Awans

Na początku twój program będzie w poczekalni. To jest miejsce dostępne tylko dla zalogowanych. Po co takie miejsce? Niektóre plusy:

 1. Pierwsze odcinki są zawsze treningowe i mają dużo usterek - nie od razu wszystko się udaje
 2. Można sobie przetestować nowy pomysł na grupce bardziej zaangażowanych słuchaczy
 3. Słuchacze wiedzą, że w poczekalni są świeżynki, więc są bardziej wyrozumiali, mniej wymagający, pomagają i zachęcają
 4. Mniejszy stres dla początkujących prowadzących = więcej odkrytych talentów
 5. Długo nieaktywne programy można przenieść do poczekalni zamiast je usuwać - może jeszcze wrócą?

Kiedy będzie już kilka odcinków programu, decyduję czy program wychodzi z poczekalni na światło dzienne. Co to zmienia?

 • Ma znacznie większą słuchalność
 • Pojawia się w RSS-ach Enklawy (będą też inne metody subskrypcji)
 • Można go słuchać w całodobowym radiu Enklawy.
 • Można pomyśleć o nadawaniu na żywo.
 • Możesz (nawet powinieneś!) brać udział w Radzie Starszych.
 • Możesz otrzymywać 50% wsparcia od mecenasów (więcej o tym znajdziesz tutaj).
 • Masz dowód, że zrobiłeś coś w życiu dobrze!

O tym czy i kiedy program wyjdzie z poczekalni decyduję ja. Kieruję się tymi kryteriami (według ważności):

 1. Co mówią słuchacze
 2. Czy odcinki pojawiają się regularnie
 3. Czy program się nie kłóci z misją Enklawy
 4. Czy jakość jest wystarczająco dobra
 5. Czy nic nie wskazuje na to, że któryś z punktów wyżej się zmieni

No i tyle

Masz pytania? Pytaj. Mailem albo przez Skype. Albo przez Facebook.

Słuchaj, gadaj, żyj! Nic się nie bój. Żyj jak wolny człowiek. Niech ci będzie fajnie i nich ci się wiedzie!

Martin Lechowicz

Komentarze
comments powered by Disqus

Radio bez reklam!

Enklawa nie jest radiem komercyjnym, państwowym, instytucjonalnym, partyjnym. Jest radiem dostępnym publicznie i za darmo, finansowanym wyłącznie przez dobrowolne "co łaska" od słuchaczy.

Wspieraj

Zaloguj się!

albo użyj maila:

Zapomniałeś hasła? U nas nie ma hasła!

Ustawienia

Close