Historia radia "Enklawa"

Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy w Polsce pojawiły się pierwsze podcasty.

Wśród nich był też podcast Martina Lechowicza o nazwie "Masa Krytyczna". Audycje były czysto rozrywkowe i mocno ekperymentalne, ale mimo, że niewiele w nich było na tematy stricte związane z wolnością, to ten i inne polskie podcasty przecierały szlaki pod prawdziwą, niekontrolowaną przez nikogo wolność słowa.

Pierwszą audycją, która od początku krążyła wokół tematów wolnościowych było "Koczowisko Dekadencji".

Audycje były prowadzone wieczoram, 4 razy w tygodniu, i tym razem prowadzili je dwie osoby: Martin Lechowicz i Hugo Kosiński.

W 2009 roku ten pierwszy namówił tego drugiego, żeby na doświadczeniach Koczowiska zbudować coś bardziej trwałego. I tak powstało Wikipedia opisuje tylko kilka z nich, ale obaj twórcy, inni podcasterzy i całe środowisko było aktywnie zaangażowane nie tylko w promocję postaw wolnościowych, walkę z cenzurowaniem internetu, ale i na przykład w uświadamianie praw obywatela wobec sądów czy policji. Mało kto wie, że dziś większość policjantów wie dobrze, że obywatel ma prawo ich filmować, zawdzięczamy między innymi nadającym, słuchaczom i sympatykom Kontestacji, którzy całkiem skutecznie nagłaśniali sprawy nadużyć prawa przez policjantów.

Z biegiem czasu KonteStacja ewoluowała coraz w stronę promocji przedsiębiorczości i samorozwoju, i coraz więcej audycji zajmowało się tematyką biznesową, rozumianą jako dobry sposób na życie wolnego człowieka. Ale ponieważ oryginalna misja KonteStacji nie ograniczała się tylko do wolności związanej z przedsiębiorczością, w 2013 roku Martin Lechowicz stanął przed wyborem między oryginalną, szeroką formułą radia, a nową drogą zorientowaną na biznes.

Po długich rozmowach, Martin i Hugo podzielili Kontestację na dwa radia.

Pierwsze, o dotychczasowej nazwie, prowadzone przez Hugo, kontynuuje kierunek biznesowy.
Drugie, "Enklawa" Martina Lechowicza, wróciło do pierwotnej misji i kontynuuje styl oryginalnego "Koczowiska Dekadencji".

Historia "Enklawy" jest więc historią oryginalnej KonteStacji. Ten sam twórca, ta sama wizja, ten sam styl i ta sama misja - promocja wolności społecznej, indywidualnej, ekonomicznej. Wolność w każdym aspekcie życia.

Komentarze
comments powered by Disqus

Radio bez reklam!

Enklawa nie jest radiem komercyjnym, państwowym, instytucjonalnym, partyjnym. Jest radiem dostępnym publicznie i za darmo, finansowanym wyłącznie przez dobrowolne "co łaska" od słuchaczy.

Wspieraj

Zaloguj się!

albo użyj maila:

Zapomniałeś hasła? U nas nie ma hasła!

Ustawienia

Close